Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Aknet papulare – trajtimi, shkaqet dhe simptomat. Si të merreni me të?

Aknet papulare – trajtimi, shkaqet dhe simptomat. Si të merreni me të?

Aknet papulare janë një formë e butë e akneve dhe zakonisht gjenden në gjoks, shpinë dhe shpatulla. Pavarësisht nga fakti se nuk është një sëmundje e rrezikshme, ajo mund të jetë shumë e bezdisshme dhe të shkaktojë një shqetësim të konsiderueshëm. Pra, si e përballon atë? Cilat metoda duhen përdorur për ta hequr shpejt problemin?

Kura për shtëpi për aknet

Çfarë është akne follicular? Shkaqet e formimit dhe simptomave

Acne papular është një lloj i acne që karakterizohet nga ndodhja e blackheads dhe pustules. Kokët e zeza janë pothuajse plotësisht të bllokuara poret që mund të jenë të verdha ose kafe. Puçrrat janë të dukshme në sipërfaqen e lëkurës, të cilat ndonjëherë mund të depërtojnë dhe të bëhen plagë gjakderdhja. Një faktor që ndikon në formimin e akneve follikulare është prodhimi i tepruar i sebumit nga gjëndrat sebaceoze. Kjo çon në prerjen e poreve të lëkurës dhe kjo shkakton rritjen e baktereve që mund të shkaktojnë acarim në lëkurë.

Kush e zhvillon aknet follikulare?

Aknet follikulare shpesh gjenden te njerëzit gjatë pubertetit, kur niveli i hormoneve në gjak është shumë i paqëndrueshëm. Te të rriturit, aknet follikulare mund të shkaktohen nga inflamacioni, si dhe nga disa ilaçe (p.sh. antidepresantët).

Trajtimi papular i aknes

Trajtimi për aknet follikulare është i njëjtë si për llojet e tjera të akneve. Zakonisht ajo mund të trajtohet në shtëpi duke përdorur produkte të tepërta. Kujdesi i përditshëm për lëkurën është gjithashtu shumë i rëndësishëm. Gjithashtu, ia vlen të pastrohet lëkura herë pas here duke përdorur një petë të butë. Në dispozicionin tonë janë edhe të gjitha llojet e ilaçeve shtëpiake, dermokosmetikët, acidet eksfoliuese. Gjithashtu, nuk duhet të harrojmë për dietën, e cila është një faktor shumë i rëndësishëm që ndikon në intensifikimin e simptomave të akneve.

Çfarë acidesh për të përdorur aknet follikulare?

Ka disa lloje të ndryshme acidesh që mund të përdoren për të trajtuar aknet follikulare.

Acid salicilik: Acidi salicilik është një eksfoliant efektiv që ndihmon në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës, zhbllogimin e poreve dhe pakësimin e inflamacionit.

Acidi glycolic: Acidi glycolic është një formë tjetër e acidit alfa-hidroksilik (AHA) që vepron në mënyrë të ngjashme me acidin salicilik. Është më delikat se acidi salicilik dhe nuk kërkon neutralizim me acid beta-hidroksilik (BHA).

Acidi laktik: Acidi laktik është një tjetër acid AHA që ka një efekt të ngjashëm me acidin glycolic. Ajo mund të përdoret në përqendrime më të larta se acidet glycolic pa shkaktuar irritim.

Dietë papulare me akne

Dieta më e mirë për aknet papulare është ngrënia e shëndetshme. Ushqimet e shpejta dhe karbohidratet e rafinuara duhen shmangur. Këto ushqime përmbajnë shumë sheqer, kripë dhe yndyrë. Ato mund të çojnë në shtimin në peshë dhe në rritjen e inflamacionit në trup. Gjithashtu ia vlen t’i kushtosh vëmendje konsumimit të kafesë dhe çokollatës. Çokollata përmban gjalpë kakaoje, e cila shkakton prerjen e poreve në fytyrë dhe e bën atë të prirur për formimin e gungëve dhe puçrrave nëse konsumohet në tepricë.

Aknet papulare - dietë

Çfarë ia vlen të hash?

-Ju duhet të hani fruta dhe perime çdo ditë pasi ato janë të pasura me antioksidues dhe ushqyes që nxisin shëndetin. Ju gjithashtu mund ta pasuroni dietën tuaj me burime të buta proteinash, të tilla si gjoksi i pulës ose peshku, të cilat kanë veti anti-inflamuese.

-Hani drithëra të plota në vend të produkteve të miellit të bardhë, sepse përmbajnë më shumë fibra se drithërat e rafinuara. Fibra ndihmon në rregullimin e funksionit të zorrëve dhe parandalon konstipacionin, i cili mund të përkeqësojë gjendjen e lëkurës.

– Ushqimet e pasura me antioksidues: Antioksiduesit luftojnë radikalet e lira që mund të dëmtojnë qelizat e lëkurës. Shembuj të antioksiduesit janë vitaminat C dhe E, beta karotene, selenium dhe zink.

Ushqimet e pasura me acide yndyrore omega-3: Acidet yndyrore Omega-3 mund të ndihmojnë në parandalimin e inflamacionit dhe sëmundjeve të tjera të lëkurës si ekzema dhe psoriasis duke ruajtur elasticitetin e membranave qelizore dhe duke parandaluar rrjedhjen e lëngjeve në indet përreth. Burime të mira të acideve yndyrore omega-3 janë peshku (salmoni) dhe vaji i linit.

Probiotikët: Probiotikët ndihmojnë në mbajtjen e një flore të shëndetshme të zorrëve, e cila është e rëndësishme për shëndetin e përgjithshëm dhe funksionimin e sistemit imunitar. Mikrobiomi i zorrëve lidhet me shëndetin e lëkurës, prandaj një çekuilibër në florën e zorrëve mund të çojë në thyerje të akneve. Disa kërkime sugjerojnë se probiotikët gjithashtu mund të ndihmojnë në trajtimin e akneve duke krijuar një mjedis anti-inflamator në trup që mund të zvogëlojë lezionet inflamuese të akneve të tilla si papule dhe puçrra.

Çaji jeshil përmban antioksidues të quajtur katekinë, të cilët kanë efekte antibakteriale kundër baktereve P. acnes – që do të thotë se ato mund të ndihmojnë në luftimin e baktereve që shkaktojnë akne në lëkurë, si dhe të parandalojnë foci të reja në të ardhmen

– Drithërat e plota: Drithërat e plota përmbajnë fibra që ndihmojnë në mbajtjen e lëvizjeve të rregullta të zorrëve në mënyrë që toksinat të mos absorbohen përmes murit të kolonisë përsëri në trup, ku mund të shkaktojnë formimin e akneve rreth folikulave të flokëve.

Vaj për aknet follikulare dhe dermokozmetikë të tjerë

Për trajtimin e akneve follikulare, dermatologu zakonisht rekomandon një krem kortikosteroid topik.

Kortikosteroidet topike reduktojnë inflamacionin duke dobësuar aktivitetin e sistemit imunitar. Ato shpesh përdoren për të trajtuar kushtet e lëkurës të tilla si dermatitis atopik, psoriasis dhe eczema.

Kortikosteroidet janë në dispozicion në shumë forma të ndryshme, duke përfshirë vajërat, xhelet dhe lotionet. Avantazhi kryesor i përdorimit të vajoreve në krahasim me format e tjera të kortikosteroideve topike është se ato nuk rrjedhin lehtë nga fytyra gjatë përdorimit. Kjo lejon kontakt më të drejtpërdrejtë me lëkurën dhe përthithje më të mirë të drogës në trup. Disavantazhi është se konsistenca e trashë mund ta bëjë të vështirë shpërndarjen e barabartë të ilaçit në fytyrë.

Përveç kësaj, ia vlen të përdorim suplemente dietike që e mbështesin trupin tonë nga brenda. Shembuj të këtyre shtesave janë:

  • Royal Skin 500
  • Zinamax
  • Nonacne

Akne papulare-pustulare

Aknet papulare pustulare janë një formë e akneve që shkakton shfaqjen e gungëve të vogla e të kuqe në fytyrë. Këto janë puçrra që mund të mbushen edhe me puçrra. Ajo shkaktohet nga një kombinim i faktorëve gjenetikë dhe hormonalë. Ajo prek njerëzit që kanë lëkurë të vajtshme dhe pore të mëdha në vendet ku ndodhen folikulat e flokëve: në fytyrë, shpinë, gjoks, krahë dhe në pjesën e sipërme të shpatullave. Më shpesh ndodh në të rinjtë, kur trupi i tyre shkon përmes pubertetit. Kjo gjendje zakonisht zgjidhet vetë. Megjithatë, te disa njerëz mund të jetë e nevojshme të merren antibiotikë ose ilaçe të tjera për të hequr plotësisht qafe aknet.