Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Aknet në shpinë – shkaqet e formimit, trajtimi dhe metodat e parandalimit.

Aknet në shpinë – shkaqet e formimit, trajtimi dhe metodat e parandalimit.

Aknet në shpinë janë një problem i zakonshëm i lëkurës që prek si gratë, ashtu edhe burrat. Në kundërshtim me besimin e përhapur, acne mund të shfaqet në çdo moshë – që nga foshnjëria deri në pleqëri. Me fjalë të tjera, nuk ka rëndësi nëse jeni ende në shkollë ose tashmë keni familjen tuaj – kjo mund të ndodhë në cilindo që ka një sistem aktiv të gjëndrave sebaceous. Marifeti është të dish si ta trajtosh këtë gjendje, në mënyrë që të bëhet më pak e bezdisshme dhe të mos ndikojë në cilësinë tënde të jetës. Shpresojmë që ky artikull t’ju ndihmojë ta arrini këtë!

Acne mbrapa

Aknet në shpinë – shkaqet e pustules

 1. Mosha – me moshën, lëkura bëhet më e thatë dhe e prirur ndaj akneve. Kjo ndodh sepse me kalimin e kohës ajo humbet vajrat e saj natyrore dhe bëhet më e ndjeshme ndaj efekteve të hormoneve.
 2. Hormonet – menstruacionet dhe shtatzënia janë dy ndryshime të zakonshme hormonale që mund të shkaktojnë formimin e puçrrave në shpinë. E njëjta gjë vlen edhe për kontraceptivët oralë ose terapinë hormonale zëvendësuese (HRT).
 3. Stresi – Stresi mund të shkaktojë akne nëpërmjet sekrecionit të rritur të sebumit, trashjes së shtresës së jashtme të lëkurës (keratinizimit) dhe inflamacionit që rezulton nga mbiaktiviteti i sistemit imunitar në përgjigje të baktereve në poret e lëkurës (infeksioni bakterial).
 4. Dieta – Disa ushqime mund të rrisin prodhimin e sebumit në trupin tonë, gjë që mund të shkaktojë thyerje në shpinë ose në vende të tjera të trupit ku ka shumë gjëndra që prodhojnë sebum, si ballin, hundën ose mjekrën! Prandaj ia vlen t’i shmangim produktet me përmbajtje të lartë yndyre.
 5. Përdorimi i disa ilaçeve. Disa ilaçe, të tilla si steroidet, mund të shkaktojnë akne, sepse ato rrisin nivelet e hormoneve mashkullore në trup dhe stimulojnë prodhimin e sebumit nga gjëndrat sebaceous.
 6. Përdorimi i sapunëve ose pastruesve të fortë mund të irritojë lëkurën, gjë që mund të çojë në bllokimin e poreve dhe, si pasojë, shfaqjen e akneve në shpinë.
 7. Faktorët e mjedisit, të tillë si pisllëku dhe djersa, mund të shkaktojnë edhe bllokimin e poreve.

Aknet pas shpine te adoleshentët

Aknet në shpinë te adoleshentët shkaktohen nga shumë faktorë. Shkaku kryesor janë ndryshimet hormonale që mund të ndodhin në çdo moshë. Shkaku mund të jetë edhe djersitja e tepërt dhe lëkura e vajtshme. Shumë njerëz që vuajnë nga aknet në shpinë janë mbipeshë ose kanë folikulat e vajit të flokëve që prodhojnë më shumë sebum se zakonisht. Grumbullimi i sebumit të tepërt mund të çojë në inflamim dhe kështu në formimin e kësaj sëmundjeje shqetësuese.

Aknet pas shpine tek burrat

Aknet në shpinë te burrat shkaktohen nga të njëjtët faktorë që shkaktojnë aknet në pjesët e tjera të trupit. Megjithatë, ka disa shkaqe të tjera që mund të shkaktojnë këtë problem. Këtu përfshihen:

 • Çekuilibrimi hormonal. Çekuilibër në hormonet mashkullore (androgjenët) mund të shkaktojnë prodhimin e tepërt të sebumit nga gjëndrat sebaceous dhe prerjen e folikulave të flokëve.
 • Stresi
 • Përdorimi i produkteve kozmetike që irritojnë lëkurën

Si duket aknet nga mbrapa?

Aknet në shpinë janë një formë e rëndë e kësaj sëmundjeje, e cila manifestohet në formën e puçrrave të kuqe ose zierjes. Njollat gjenden më shpesh në vendin ku ndodhen palosjet e lëkurës: midis teheve të shpatullave, në vithe dhe përgjatë shtyllës kurrizore.

Rreziku i formimit të akneve qëndron në vendndodhjen e tij – nëse shfaqet në vende vazhdimisht të ekspozuar ndaj fërkimit dhe presionit nga rrobat, ajo mund të çojë në formimin e plagëve të hapura në sipërfaqen e lëkurës. Plagë të tilla mund të infektohen shumë lehtë.

Acne në shpinë – si për të hequr qafe atë

Ka shumë metoda për të eliminuar aknet në shpinë. Zgjedhja e metodës varet nga lloji dhe ashpërsia e sëmundjes së lëkurës, si dhe nga preferencat personale. Në dispozicionin tonë janë lloje të ndryshme kremrash anti-akne, kremra për përdorim topmatik, trajtime kozmetike dhe lloje të ndryshme të metodave shtëpiake që mund t’i përdorim vetë me produkte të përditshme.

Aknet në ilaçet e kthyera në shtëpi

Vaj i pemës së çajit

Vaji i pemës së çajit ka veti antiseptike, duke e bërë atë të përsosur për trajtimin e akneve. Gjithashtu, mund të parandalojë rritjen e baktereve, e cila ndihmon në zvogëlimin e inflamacionit dhe të skuqjes së shkaktuar nga aknet.

Për të aplikuar vajin e pemës së çajit, aplikojeni dy pika të vajit në një gllënjkë pambuku dhe masazhojeni butësisht në lëkurë dy herë në ditë derisa të shihni rezultate.

Lëng limoni

Limonët janë të pasur me vitaminë C, e cila ndihmon në forcimin e sistemit imunitar dhe përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm. Ato përmbajnë edhe acid citrik, i cili vepron si një eksfoliant, duke hequr qelizat e vdekura të lëkurës nga sipërfaqja e lëkurës që mund të clogojnë poret, duke çuar në formimin e puçrrave të mëtejshme!

Vaj kokosi

Vaji i kokosit përmban veti antibakteriale që ndihmojnë në luftimin e baktereve që shkaktojnë akne. Gjithashtu, pakëson inflamacionin, duke e bërë lëkurën të duket e shëndetshme dhe rrezatuese!

Trajtime për aknet në shpinë

Peels acid salicylic: Acid salicylic ka veti keratolytic, duke e bërë atë të dobishme në trajtimin e acne. Veprimi i saj është të qetësojë shtresën e sipërme të lëkurës, në mënyrë që gjëndrat dhjamore të hapen dhe të lëshojnë përmbajtjen e tyre. Kjo ndihmon për të zhbllokuar poret dhe për të zvogëluar inflamacionin.

Mikrodermabrasioni: Kjo procedurë përdor një rrjedhë të hollë kristalesh alumine që spërkaten në lëkurë. Këto molekula heqin me butësi qelizat e vdekura të lëkurës dhe stimulojnë prodhimin e kolagjenit.

Peeling kavitet: Ky lloj i scrub përdor një pajisje të tipit vakum që prodhon thithje brenda lëkurës. Vakumi krijon vrima të vogla në lëkurë që i lejojnë produktet të depërtojnë më thellë në lëkurë. Kjo ndihmon në parandalimin e ënjtjes dhe përmirëson gjendjen e qelizave të dëmtuara të lëkurës.

Vaj për akne pas shpine pa recetë. Çfarë duhet të përmbajë?

Një përgatitje e butë eksfoliuese mund të zbatohet në pjesën e prapme. Ai duhet të përmbajë acid salicilik, i cili do të ndihmojë në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës dhe parandalimin e akumulimit të tyre, si dhe peroksid benzoyl, i cili do të vrasë bakteret që shkaktojnë akne. Gjithashtu ia vlen të kërkosh produkte që përmbajnë retinol. Gjatë terapisë me vajëra, është e nevojshme të vëzhgojmë me shumë kujdes se si sillet lëkura jonë dhe nëse agjentët që përdorim nuk shkaktojnë irritim.

Si të parandalohet shfaqja e lezioneve të akneve në shpinë?

 • Lajeni lëkurën me ujë të ngrohtë
 • Mos përdorni produkte kozmetike që përmbajnë alkool.
 • Lajini gjithmonë të gjitha mbetjet në lëkurë pasi të vini makijazh.
 • Si krem nate, përdorni një tonik jo-alkoholike për lëkurën e thatë. Kjo do të ndihmojë në reduktimin e sekrecionit sebum.
 • Mos e prek shpesh fytyrën tënde ose mos e kruaj me duar të pista
 • Shmang ekspozimin e drejtpërdrejtë ndaj rrezeve të diellit pa përdorur krem dielli
 • Përpiqu të zgjedhësh rroba që nuk e acarojnë lëkurën gjatë fërkimit

Acne në shpinë është një problem i zakonshëm që mund të ndikojë çdo person të çdo moshe. Për të shmangur formimin e puçrrave në shpinë, mjafton të kryeni rregullisht procedurat higjienike dhe të përdorni produkte kozmetike të projektuara posaçërisht për këtë pjesë të trupit. Shumica e puçrrave shfaqen te njerëzit që nuk kujdesen siç duhet për lëkurën e tyre. Nëse ky problem gjithashtu ka të bëjë me ju, mund të vlejë edhe përdorimi i suplementeve dietike (Royal Skin 500, Derminax, Zinamax), të cilat do të kujdesen në mënyrë gjithëpërfshirëse për lëkurën tuaj, si dhe do t’i sigurojnë asaj lëndë ushqyese thelbësore. Mos harro se parandalimi i problemit është tashmë gjysma e betejës!