Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Aknet e të miturve – Shkaqet, simptomat dhe trajtimi

Aknet e të miturve – Shkaqet, simptomat dhe trajtimi

Jeta e një adoleshenti është plot stres dhe ndryshim. Që nga momenti kur ngrihet në mëngjes e deri në momentin që shkon në shtrat, orari i të riut është i mbushur me shkollë, aktivitete jashtëshkollore, grumbullime shoqërore dhe aktivitete të tjera. Kjo do të thotë se trupi dhe mendja janë gjithashtu në lëvizje të vazhdueshme. Sistemi imunitar i trupit po funksionon me shpejtësinë e tij më të lartë, gjë që mund të çojë në rritjen e prodhimit të hormoneve që shkaktojnë formimin e akneve të mitura. Prandaj, ia vlen të dimë si ta përballojmë me efektshmëri këtë sëmundje dhe si t’i lehtësojmë në mënyrë të efektshme simptomat e saj.

Aknet e të miturve

Çfarë është aknet e të miturve? Simptomat

Aknet e mitura është një sëmundje kronike e lëkurës që shfaqet tek adoleshentët që po i afrohen fundit të pubertetit (pubertetit). Shpesh quhet “acne vulgaris”.Ai manifestohet në formën e gungëve të vogla, të kuqe në fytyrë, gjoks, krahë dhe shpinë. Për shkak të ndryshimeve hormonale, ka një punë në rritje të gjëndrave sebaceous dhe mbiprodhimin e sebumit, e cila shkakton bllokimin e sekrecioneve drenazhuese të kanaleve. Pasoja e poreve të mpiksura është formimi i këtyre trashjeve, të cilat shpesh mund të shoqërohen me kokë të zezë, si dhe me inflamim.

Sa e zakonshme është aknet e të miturve?

Kjo është një dukuri shumë e zakonshme dhe është vlerësuar se ajo ndodh në rreth 85% të vajzave dhe 80% të djemve gjatë pubertetit. Te individët, ashpërsia e simptomave dhe e ndodhjes kronike mund të ndryshojnë.

Aknet e të miturve te djemtë

Aknet e mitura te djemtë mund të manifestohen me lezione më intensive të lëkurës sesa te vajzat. Poret e lëkurës së djemve adoleshentë janë veçanërisht të ndjeshme ndaj efekteve të testosteronit, e cila përshpejton prodhimin e sebumit (një substancë e vajit që bllokon poret). Shpesh ka edhe akne në shpinë.

Aknet e të miturve te vajzat

Ndryshimet hormonale të lidhura me pubertetin mund të shkaktojnë kërdi në lëkurën e vajzave, për shkak të rritjes së shpejtë të hormoneve androgjenike. Vajzat fillojnë të rriten më herët se djemtë, dhe gjatë pubertetit, trupi i tyre prodhon sasi më të mëdha të estrogjenit dhe testosteronit, të cilat mund të shkaktojnë thyerje. Rritja e prodhimit të hormoneve do të thotë rritje e prodhimit të vajit dhe rrotullim më të madh të qelizave të lëkurës, të cilat mund të shkaktojnë pore të bllokuara.

Aknet e të miturve në ballë

Acne në ballë është e zakonshme në adoleshentët, sepse ka gjëndra dhjamore në ballë që mund të shkaktojë eczema. Ato mund të çojnë në plagë të akneve dhe dëmtime të përhershme në lëkurë. Të rinjtë duhet të përpiqen të shmangin stresin e tepërt dhe ushqimet e pasura me bulmet dhe yndyrna. Gjithashtu, ato duhet të shmangin produktet kozmetike që mund të irritojnë lëkurën, siç janë larja e fytyrës që përmban alkool.

Fotografi për aknet e të miturve

Aknet e të miturve – shkaqe

Ka shumë faktorë që kanë një ndikim të qartë në formimin e akneve. Më kryesoret janë:

 • Aktiviteti hormonal
 • Sebum i tepërt sekretohet nga lëkura
 • Stresi
 • Dietë e papërshtatshme
 • Prania e baktereve
 • Vetitë e gjëndrave sebaceoze dhe folikulave të flokëve
 • Përcaktuesit gjenetikë
 • Higjiena e papërshtatshme
 • Madhësia e pores

Aknet e të miturve – faktorë përkeqësues

Ka faktorë që mund të rritin simptomat dhe inflamacionin. Disa prej tyre mund të shmangen, prandaj ia vlen të dish çfarë të kërkosh. Faktorët kryesorë përkeqësues përfshijnë:

 • Dietë e papërshtatshme
 • Ekspozimi i tepërt ndaj diellit
 • Disa ilaçe
 • Stres i tepruar
 • Çrregullime hormonale (te vajzat në periudhën paramenstruale)
 • Konsumi i produkteve të bulmetit
 • Përdorimi i stimulantëve të tillë si alkooli ose cigaret

Trajtimi i akneve të mitur

Trajtimi i akneve mund të bëhet duke përdorur shumë metoda. Nëse ndryshimet në lëkurë nuk janë serioze, atëherë mund të aplikojmë disa masa parandaluese që do të na ndihmojnë të luftojmë këtë sëmundje. Megjithatë, kur një numër i madh i lezioneve të akneve shfaqen në lëkurën e një adoleshenti, në pjesën e mesme të fytyrës, kraharorit dhe shpinës ka një sekretim intensiv të sebumit dhe keratozës së tepruar në zonën e gjëndrave sebaceoze, në këtë rast kërkon një vizitë te një dermatolog. Shumëfishimi i baktereve brenda këtyre gjëndrave mund të rrisë ndjeshëm ashpërsinë e akneve, kështu që mjeku duhet të vendosë se cila formë e trajtimit është më e mira për t’u marrë.

Ilaçe për aknet e të miturve

Ilaçet më efektive për aknet e mitura janë treguar të jenë përgatitjet topike me veti antiandrogjenike – të tilla si ato që përmbajnë peroksid benzoyl – dhe antibiotikë oralë. Peroksidi i benzoilit është një përbërës që mund të gjendet në shumë ilaçe kundër akneve. Ajo punon duke zvogëluar madhësinë e poreve në lëkurë dhe duke kufizuar kështu sasinë e baktereve që mund të hyjnë në to dhe të shkaktojnë akne. Disavantazhi i këtij përbërësi është se mund të thahet lëkura, sidomos nëse tashmë përdorni produkte për lëkurë të ndjeshme.

Antibiotikët e temës punojnë në mënyrë të ngjashme me peroksidin e benzoilit, duke parandaluar bakteret që të hyjnë në pore dhe duke shkaktuar ndërprerje të akneve. Ato duhen përdorur me kujdes pasi mund të rritin rrezikun e zhvillimit të tendosjeve rezistente të baktereve si pasojë e përdorimit të vazhdueshëm. Përveç kësaj, nëse jeni duke marrë antibiotikë oralë për sëmundje të tjera, gjithmonë duhet ta informoni mjekun tuaj për çdo ilaç tjetër që po merrni në mënyrë që ai ose ajo të mund të kryejë një vlerësim të duhur të rrezikut të ndërveprimeve mes tyre.

Kura për shtëpi për aknet e të miturve

Më poshtë janë disa ilaçe dhe këshilla për të zvogëluar simptomat e kësaj gjendjeje të pakëndshme:

 • Mbajeni fytyrën të pastër duke e larë rregullisht me ujë të ngrohtë dhe një pastrues të butë.
 • Shpesh lajnë jastëkët – bakteret e akneve duan të shumohen në vende të tilla
 • Mos e prek fytyrën që të mos i transferosh papastërtitë nga duart në poret e tua
 • Përpiquni të përdorni një tonik pasi të keni larë fytyrën me ujë për të hequr çdo bakter që nuk është vrarë nga vetë uji
 • Çdo disa ditë, përdorni një përgatitje eksfoliuese – kjo do të ndihmojë për të hequr qafe qelizat e vdekura të lëkurës dhe vajin e tepërt që bllokojnë poret dhe shkaktojnë akne
 • Hani më pak sheqer – mund të shkaktojë prodhimin e tepërt të vajit
 • Pini shumë ujë – kjo do të ndihmojë në heqjen e papastërtive nga brenda lëkurës
 • Lajeni fytyrën me një tonik me bazë kastraveci – Kastraveci mbështet rigjenerimin e lëkurës. Për të përgatitur këtë tonik do t’ju duhet vetëm një kastravec, një lugë mjaltë dhe një sasi e vogël uji. Mjafton të rrush kastraveci mbi një rrush dhe pastaj ta përziejmë me pjesën tjetër të përbërësve. Pas pritjes 2-3 orë, zgjidhja është gati për përdorim.
Ilaçe për të vejat në shtëpi

Kozmetikë për aknet e të miturve

Përgatitjet e zgjedhura në mënyrë të papërshtatshme mund të kenë efekt të kundërt. Një person që lufton me aknet duhet të blejë një emulsion ose shkumë për larje, një krem hidratues dhe një përgatitje kujdesi që përmban përbërës që jo vetëm kujdesen, por edhe shërojnë, përmirësojnë pamjen e lëkurës dhe përshpejtojnë rigjenerimin e saj. Produktet më të mira për aknet e mitura përmbajnë panthenol (vitaminë B) dhe vitaminë E – të dyja substancat kanë një efekt qetësues dhe rindërtojnë qelizat epidermale. Hidratimi është gjithashtu i rëndësishëm për të rindërtuar shtresën natyrale të lipideve, kështu që ia vlen të përdoren produkte kozmetike që përmbajnë vajra vegjetarianë (gjalpë shea, vaj avokado) dhe glicerinë. Një përbërës i rëndësishëm është edhe zinku, i cili ka një efekt anti-inflamator, rregullon sekretimin e sebumit, përshpejton shërimin e lezioneve të lëkurës dhe ka një faktor të lartë mbrojtës nga dielli.

Në luftën kundër akneve, suplementet dietike gjithashtu mund të ndihmojnë, të cilat janë përgjegjëse për hidratimin e duhur të lëkurës dhe reduktimin e çdo papërsosmërie dhe çngjyrosje. Këto mund të jenë shtesa të tilla si:

 • Royal Skin 500
 • Zinamax
 • Nonacne

Trajtime për aknet e të miturve

Lëkurë (Lëkurë —)

 • Heqja me kavitet e epidermës së vdekur duke përdorur ujë dhe valë ultrasonike.
 • Peeling kimik – Një substancë e përshtatshme është aplikuar në lëkurë, e cila exfoliates shtresat e jashtme të epidermës dhe stimulon rindërtimin e kolazhen dhe elastin. Më shpesh, acidi glycolic dhe acidi trichloroacetic përdoren për këtë qëllim.
 • Peeling mekanike – kjo mund të jetë një trajtim i quajtur dermabrasion ose microdermabrasion. Dermabrasioni pastron lëkurën, redukton poret, zvogëlon vragat dhe çngjyrimet dhe heq epidermën poshtë në nivelin e shtresës papilare. Mikrodermabrasioni konsiston në eksfoliimin e shtresës së jashtme të epidermës dhe përshpejtimin e proceseve të ripërtëritjes së tij duke rritur rrjedhjen e gjakut në dermis dhe prodhimin e fibrave të kolazhint dhe elastinës.

Terapitë me lazer – Me ndihmën e një lazeri, hiqet shtresa e sipërme e epidermës dhe fibrat e kolagjenit në dermë. Falë kësaj, ka një cekëtirë domethënëse të vragave.

Mezoterapia e gjilpërave – duke përdorur një seri mikrokoklusionesh, acidi hialuronik dhe vitaminat futen në lëkurë, detyra e së cilës është të rigjenerojë dhe të stimulojë lëkurën për të prodhuar kolazhen. Ky trajtim gjithashtu ka një efekt pozitiv në rritjen e elasticitetit dhe vendosmërisë së lëkurës.

Radiofrekuenca mikroneedle – Stimulimi i lëkurës për t’u rigjeneruar duke përdorur mikropunkturat dhe valët elektromagnetike me radiofrekuencë që shkaktojnë ngrohjen e lëkurës.

Dietë për aknet e të miturve

Vitet e adoleshencës (afërsisht midis moshës 10 dhe 18) janë një periudhë kritike për ushqimin e duhur, duke përfshirë përdorimin e një diete të ekuilibruar të pasur me fruta dhe perime. Ngrënia e një shumëllojshmërie ushqimesh të shëndetshme nuk është vetëm e rëndësishme për shëndetin e përgjithshëm, por gjithashtu ndihmon trupin të prodhojë sasi të mjaftueshme të hormoneve dhe sasinë optimale të sebumit (një substancë e vajtueshme e sekretuar nga gjëndrat sebaceoze që ndihmon në mbajtjen e niveleve të përshtatshme të hidratimit për flokët dhe lëkurën). Gjatë kësaj periudhe, trupi ka një nevojë në rritje për acidet yndyrore thelbësore (veçanërisht omega 3), të cilat mund të gjenden në peshk dhe arra, si dhe zink, i cili është me bollëk në produkte të tilla si mishi i kuq, vezët dhe krustacet. Përveç lëndëve ushqyese të përmendura më sipër, vitamina C – që gjendet në fruta të tilla si portokallet – është e rëndësishme për të ndihmuar në zvogëlimin e sekrecionit të sebumit. Gjithashtu, nuk mund të harrosh ushqimet e pasura me proteina (mish, peshk dhe fruta deti) dhe fruta e perime të freskëta.