Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Akne rosacea – simptomat dhe metodat e kontrollit

Akne rosacea – simptomat dhe metodat e kontrollit

Rosacea është një sëmundje kronike e lëkurës që manifestohet me një skuqje në fytyrë dhe ndjeshmëri të madhe në të gjithë sipërfaqen e saj. Skuqja dhe sytë e kuq me ujë janë gjithashtu simptoma tipike të kësaj sëmundjeje, të cilën shumë njerëz e gjejnë të sikletshme dhe të vështirë për t’u kapërcyer. Le të shohim më nga afër se cilat janë shkaqet dhe metodat e luftimit të kësaj sëmundjeje.

Rosacea

Çfarë është rosacea? Simptomat

Rosacea është një sëmundje e zakonshme e lëkurës që prek fytyrën. Shkakton skuqje, ekzmë dhe parregullsi në lëkurë. Nuk është ngjitëse, por mund të jetë e sikletshme dhe të ndikojë në vetëvlerësimin tuaj. Shpesh njerëzit gabimisht e pohojnë se kjo sëmundje u ndodh më tepër të moshuarve. Asgjë nuk mund të jetë më larg se e vërteta. Është një gjendje kronike që mund të na ndodhë në çdo moshë.

Simptomat e rosacea ndryshojnë nga një person në tjetrin, por zakonisht përfshijnë skuqjen e fytyrës – zakonisht faqet, hundën dhe mjekrën. Disa njerëz gjithashtu kanë enët e vogla, të dukshme të gjakut (telangiectasia). Skuqja mund të kthehet në pustule ose papule purulente, të cilat në fillim mund të duken delikate, megjithatë, kur i fërkojmë me gisht, del se struktura e tyre është shumë e ashpër. Përveç kësaj, mund të ketë ënjtje të konsiderueshme nën sy.

Rosacea – klasifikimi

Forma Telangiectatic-erythematous: e karakterizuar nga erythema, skuqje e vazhdueshme dhe enët e dukshme të gjakut në fytyrë. Gjithashtu, mund të shkaktojë një ndjesi djegieje ose të thartës.

Rosacea papulare-pustulare: karakterizohet nga skuqje dhe protrusione në lëkurën e fytyrës (papules). Në disa raste, këto gunca mbushen me pus.

Aknet okulare rosacea: kjo formë manifestohet me kruarje ose djegie të syve së bashku me skuqjen e konjunktivës.

Forma me mbizotërim të lezioneve hipertrofike: Ka trashje të lëkurës me një strukturë të parregullt së bashku me nodules në sipërfaqen e saj. Ky lloj i akneve prek më shpesh burrat.

Rosacea – shkaqe

Shkaqet e sakta nuk janë përcaktuar dhe mjekësia nuk është në gjendje të përcaktojë se cila është gjeneza e kësaj sëmundjeje. Por çfarë dimë për të? Është shumëfaktoriale dhe ka disa kushte që favorizojnë shfaqjen dhe zhvillimin e kësaj sëmundjeje.

Shkaqet kryesore përfshijnë:

  • predispozitë gjenetike
  • çrregullime hormonale
  • probleme me sistemin imunitar
  • hiperreaktiviteti i enëve të gjakut
  • marrja e disa ilaçeve
  • probleme me sistemin tretës

Për shkak të faktit se problemet hormonale kontribuojnë në një masë të madhe në ndodhje e kësaj sëmundje, ajo prek gratë më shpesh se burrat.

Rosacea – A është e mundur të kurohet?

Për fat të keq, rosacea është një sëmundje kronike që nuk mund të kurohet 100%. Megjithatë, nëse ndjekim rekomandimet mjekësore dhe futim “trajtim të përgjithshëm”, atëherë ka një shans që simptomat të zbuten ndjeshëm.

Si ta trajtosh rosaceën?

Edhe pse rosacea është një sëmundje e etiologjisë jo plotësisht të shpjeguar, ka tre trajtime kryesore të përdorura për të përmirësuar cilësinë e jetës së njerëzve me lezione acne në fytyrë: trajtimi shkakësor, trajtimi topical dhe trajtimi i përgjithshëm. Këto terapi funksionojnë më mirë kur pacientët shmangin faktorët që lidhen me formimin ose përkeqësimin e akneve, si alkooli, pirja e duhanit, kafeja, ushqimet pikante dhe rrezatimi UV.

Trajtimi i rosaceas duhet individualizuar në varësi të ashpërsisë dhe llojit të saj. Rosacea e butë mund të kontrollohet me terapitë topike të tilla si metronidazole ose acid azelaik. Për raste të moderuara deri të rënda, mund të këshillohen antibiotikë oralë. Disa njerëz me rosacea gjithashtu përfitojnë nga terapia me lazer ose terapi fotodinamike duke përdorur dritën e kuqe.

Rosacea - si të trajtosh

Si ta trajtosh rosaceën gjatë shtatzënisë?

Trajtimi duhet të kryhet nën drejtimin e një mjeku – një dermatolog. Disa ilaçe dhe trajtime mund të ndikojnë për keq në shëndetin gjatë shtatzënisë, prandaj ia vlen të përdoren këshillat e mjekut.

Kozmetikë për rosacea

Njerëzit që vuajnë nga rosacea duhet të përdorin kozmetikë, detyra e të cilave është të hidratojnë fort dhe të mbrojnë nga faktorë të jashtëm të tillë si ekspozimi i tepruar ndaj rrezeve të diellit. Në veçanti, produktet që përmbajnë alkool, aroma, menthol dhe camphor duhet të shmangen. Më poshtë është një listë me përbërës që ia vlen t’i kërkosh kur zgjedh kozmetikë.

Përbërësit e përshtatshëm për lëkurën vaskulare dhe rosacea:

Ginkgo biloba – i bën muret e enëve të gjakut më elastike, zvogëlon brishtësinë e tyre, përmirëson qarkullimin në kapilarët,

Qeramida – Në mënyrë të konsiderueshme përshpejtoni rigjenerimin e lëkurës, përveç kësaj qetësoni irritimet dhe ënjtjen, rindërtoni barrierën mbrojtëse të lëkurës

Arnica malore – forcon muret e kapilarëve

Zhel shtriga – Vetitë e saj përmirësojnë furnizimin me gjak të lëkurës, ka veti anti-inflamuese

Vitamina C – forcon dhe vulos enët e gjakut,

Rutina – zvogëlon permeabilitetin e enëve të gjakut,

Gështenja e kalit – stimulon qarkullimin e gjakut, i bën enët më elastike dhe forcon,

Acidi azelaik – redukton eritemën, ka efekte anti-inflamuese dhe antibakteriale.

Vlen të përdoret edhe ndihma e suplementeve dietike që ndihmojnë në hidratimin dhe ushqyerjen e lëkurës, si:

  • Royal Skin 500
  • Zinamax
  • Nonacne

Dietë për rosacea

Njerëzit që vuajnë nga rosacea duhet të kujdesen veçanërisht për dietën e tyre, pasi disa ushqime mund të provokojnë acarime dhe të përkeqësojnë gjendjen. Këshillohet të shmangen ushqimet pikante, agrumet, alkooli dhe pijet me kafeinë.

Çfarë duhet të hash?

Duhet të hani shumë fruta dhe perime pasi ato ndihmojnë në mbajtjen e një toni të shëndetshëm të lëkurës. Përveç kësaj, shumë fruta janë të pasura me antioksidues që ndihmojnë në luftimin e skuqjes dhe irritimit.

Në veçanti, duhet të hani shumë shalqinj, mollë dhe dardhë, si dhe manaferra, manaferra dhe manaferra. Çaji jeshil është gjithashtu një pije e shkëlqyer, sepse ka veti anti-inflamuese që do të ndihmojnë në qetësimin e lëkurës suaj.

Bimë për rosacea

Kamomila – Ka veti anti-inflamuese dhe zvogëlon skuqjen

Bari i bishtajave të kuajve – Ka veti antibakteriale, zvogëlon ënjtjen dhe skuqjen

Calendula – përmban flavonoide, të cilat janë antioksidues të fuqishëm, duke ndihmuar në mbrojtjen e lëkurës nga radikalet e lira

Hoopoe i zakonshëm – ndihmon ngushtim të enëve të gjakut dhe përmirëson tonin e lëkurës

Burdock më i madh – zvogëlon puçrrat dhe pakëson psoriasis

Pirethrum – forcon enët e gjakut

Arnica malore – ka anti-inflamator dhe forcon në mënyrë efektive enët e gjakut

Larja e nyjeve të zogjve qetëson acarimet e lëkurës dhe përshpejton shërimin e plagëve

Vetitë e çajit të gjelbër – antioksidues dhe pastrues

Koneflower me gjethe të ngushta – rrit rezistencën e trupit ndaj infeksioneve bakteriale dhe fungale

Shelgje me lule të vogla – mbështet ekuilibrin hormonal, redukton sekrecionin e sebumit dhe rigjeneron epidermën

Nettle – Pastron trupin nga toksinat dhe përmirëson gjendjen e lëkurës

Vjollcë tringjyrëshe – pakëson puçrrat dhe lezionet e akneve