Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Uroda » Skuteczny lek na trądzik – jaki wybrać? Co powinien zawierać?

Skuteczny lek na trądzik – jaki wybrać? Co powinien zawierać?

Trądzik nie tylko negatywnie wpływa na Twoje życie towarzyskie, wygląd, ale także na Twoje zdrowie psychiczne. Często może spowodować obniżenie samooceny, dlatego warto wiedzieć, jakie leki oraz suplementy diety mogą nam pomóc uporać się z tym problemem.

Skuteczny lek na trądzik

Mocny lek na trądzik na receptę – jaki wybrać?

Do najczęstszych leków na trądzik na receptę należą antybiotyki i retinoidy. Antybiotyki są najczęstszym sposobem leczenia trądziku o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u nastolatków i dorosłych. Ich działanie polega na zwalczaniu bakterii, które wywołują infekcje w porach skóry. Leki te mogą być przyjmowane doustnie lub stosowane bezpośrednio na skórę.

Lek na trądzik bez recepty

Leki na trądzik bez recepty są dostępne w różnych formach, w tym w postaci kremów, balsamów i żeli. Stosuje się je bezpośrednio na skórę. Substancją czynną w tych lekach jest zwykle nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy.

Nadtlenek benzoilu jest składnikiem wielu produktów dostępnych bez recepty, które zwalczają trądzik. Jego działanie polega na zabijaniu bakterii i zmniejszaniu stanu zapalnego. Jest dostępny w różnych mocach, ale najlepiej zacząć od jednej z niższych wartości procentowych (2,5%), aby uniknąć podrażnień do czasu, aż skóra dostosuje się do leczenia.

Kwas salicylowy to kolejny składnik, który zawierają preparaty na trądzik. Złuszcza on martwe komórki skóry i pomaga rozluźnić zaskórniki, dzięki czemu można je łatwiej usunąć, zmywając je samą wodą. Z tego względu, że kwas salicylowy nie jest tak silny jak nadtlenek benzoilu, może być bardziej odpowiedni dla wrażliwej skóry.

Do naszej dyspozycji są również tabletki na trądzik bez recepty, czyli suplementy diety. Zyskują bardzo dużą popularność przez to, że wspierają naszą skórę na wielu płaszczyznach. Zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia, zapobiegają starzeniu się skóry, redukują nadmierną ilość wydzielania sebum przez gruczoły łojowe, eliminują zaskórniki i wszelkie niedoskonałości powstałe na powierzchni skóry. Przykładami takich suplementów są:

Lek na trądzik bez recepty

Leki na trądzik od dermatologa

Większość osób z trądzikiem może uzyskać doskonałe rezultaty, stosując produkty dostępne bez recepty takie jak suplementy diety. Jeśli jednak masz uporczywy trądzik, który nie reaguje na te produkty, lub jeśli cierpisz na inne schorzenia skóry, takie jak trądzik różowaty lub egzema, których objawy pogarszają się z czasem, być może nadszedł czas na wizytę u dermatologa.

Dermatolog może przepisać wiele różnych leków na trądzik, w tym: Antybiotyki. Są one ważnym elementem leczenia trądziku, ponieważ zabijają bakterie na skórze, które powodują powstawanie pryszczy, zapobiegają chorobą skóry oraz mają charakter przeciwzapalny i przeciwbakteryjny. Najczęstszym antybiotykiem stosowanym w leczeniu trądziku jest tetracyklina. Może on powodować działania niepożądane, takie jak nudności, wymioty i biegunka, dlatego powinien być stosowany wyłącznie za zezwoleniem lekarza.

Najlepsza maść na trądzik – jakich składników szukać?

Maści przeznaczone do pielęgnacji cery trądzikowej to bardzo ważny element pielęgnacji. Wiedzą o tym nie tylko kosmetolodzy, ale również pacjenci. Nie inaczej jest w przypadku skóry suchej, atopowej czy naczynkowej.

Teoretycznie można zastosować każdą kremową maść, jednak lepiej postawić na produkty przeznaczone specjalnie do pielęgnacji problematycznej skóry twarzy. Produkty tego typu mają szerokie spektrum działania, od hamowania przebudowy naskórka do hamowania wydzielania sebum. Najważniejsze jest to aby zapobiec reakcji uczuleniowej naskórka, więc najlepiej zrezygnować z uczulających kosmetyków i zastąpić je bezpiecznymi preparatami, które zawierają takie składniki jak:

  •    retinol,
  •    kwasy AHA i BHA
  •    niacynamid
  •    cynk
  •    wyciągi z roślin (np. z lukrecji lub nagietka)
  •    kwas hialuronowy

Zatem na pytanie jaka maść na trądzik bez recepty jest najlepsza, odpowiedź może być tylko jedna: najlepsze maści na trądzik kupisz w aptece. Są one polecane przez dermatologów i stosowane na co dzień w gabinetach medycyny estetycznej.

Najlepsza maść na trądzik

Maść z antybiotykiem na trądzik bez recepty

Jeśli nie jesteście zadowoleni z dotychczasowych metod walki z trądzikiem, warto sprawdzić czy maść z antybiotykiem będzie dla Was odpowiednią alternatywą. Maści wykonane ze specyficznych substancji mogą przynieść pożądane skutki i pomóc w walce z podstawowym problemem, jakim jest trądzik. Zanim sięgniemy po takie środki, warto sprawdzić ich działanie i szczegółowe informacje o tym, czym właściwie są maści z antybiotykami.

W przypadku trądziku o nasileniu łagodnym do umiarkowanego można zastosować maść z antybiotykiem, taką jak erytromycyna lub klindamycyna, która pomaga ograniczyć ilość bakterii na skórze i zmniejszyć stan zapalny. Należy jednak unikać stosowania maści zawierających siarkę, ponieważ mogą one pogorszyć stan trądziku. Pacjentom z cięższymi postaciami trądziku można przepisać miejscowo stosowane retinoidy.

Tabletki na trądzik dla dorosłych

Tabletki na trądzik to świetny sposób na pozbycie się pryszczy bez konieczności stosowania ostrych środków chemicznych i kosztownych zabiegów. Są one również niezwykle uniwersalne, ponieważ dostępnych jest wiele ich rodzajów dla osób z różnymi problemami i rodzajami skóry. Niektóre tabletki mogą usunąć łagodny trądzik w ciągu zaledwie dwóch tygodni, a poważne wypryski w nieco dłuższym okresie, ale przed ich wypróbowaniem porozmawiaj z dermatologiem, gdyż zawartość składników aktywnych jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku leków stosowanych u nastolatków.