Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Uroda » Skóra odwodniona – Przyczyny i objawy. Jak sobie z tym radzić?

Skóra odwodniona – Przyczyny i objawy. Jak sobie z tym radzić?

Sucha i odwodniona skóra to problem z którym boryka się wiele osób. Dlatego bardzo ważne jest to, abyśmy potrafili szybko zidentyfikować źródło problemu i potrafili skutecznie z nim walczyć. Zobacz jak za pomocą prostych metod, możesz zadbać o stan swojej skóry w szybkim czasie bez większego wysiłku.

Skóra odwodniona

Jak wygląda odwodniona skóra? Charakterystyka

Odwodniona skóra twarzy i ciała

Odwodniona skóra na twarzy może objawiać się drobnymi liniami lub zmarszczkami wokół oczu i ust. Policzki mogą wydawać się zapadnięte z powodu utraty tkanki tłuszczowej znajdującej się pod powierzchnią skóry. Odwodnienie może także spowodować, że cienie pod oczami staną się bardziej widoczne.

Na ciele skóra wygląda na suchą i łuszczącą się. Może być szorstka lub napięta podczas nadmiernego rozciągnięcia np. podczas ćwiczeń.

Odwodniona skóra na nogach

Ten typ problemu jest szczególnie częsty w miesiącach zimowych. Dzieje się tak, ponieważ powietrze jest tak zimne, że organizm produkuje więcej oleju niż zwykle. To sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na przetłuszczanie się skóry i zatykanie porów, co może prowadzić do powstawania pryszczy i zaskórników. Wówczas możemy zaobserwować suchość i napięcie skóry. Możesz mieć wrażenie, że skóra nie jest już w ogóle nawilżona. Do tego mogą pojawić się zaczerwienienia oraz łuszczenie.

Odwodniona skóra dłoni

Na pierwszy rzut oka skóra odwodniona na dłoniach może wydawać się matowa. Może też sprawiać wrażenie napiętej i pękającej. Jeśli jednak przyjrzysz się jej bliżej, zauważysz, że ma szorstką strukturę, z widocznymi liniami i zmarszczkami. Do tego mogą pojawić się delikatne opuchlizny.

Skóra odwodniona – przyczyny

Skóra odwodniona - przyczyny
 1. Ekspozycja na słońce – Słońce jest główną przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry i jej przebarwień. Może również prowadzić do odwodnienia skóry, jeśli nie stosujesz dobrego filtra przeciwsłonecznego.
 2. Prysznic z gorącą wodą – Gorąca woda usuwa naturalne oleje ze skóry i sprawia, że staje się ona bardziej sucha. 
 3. Suche powietrze – nawet jeśli mieszkasz w wilgotnym klimacie, możesz mieć w domu do czynienia z suchym powietrzem z powodu systemów grzewczych lub centralnych klimatyzatorów. Może to powodować szybkie wysychanie skóry.
 4. Stres – czynniki stresogenne, takie jak praca, szkoła i inne wydarzenia życiowe, mogą powodować stres w organizmie, który może również prowadzić do odwodnienia skóry, ponieważ stres wpływa na produkcję hormonów, co może prowadzić do zmian w produkcji oleju, a to z kolei może wpływać na poziom nawilżenia skóry (dlatego właśnie pod wpływem stresu pojawiają się wypryski).
 5. Niewłaściwa dieta – wpływa na to, jak składniki odżywcze są wchłaniane przez organizm.

Do tych wszystkich czynników należy również dodać czynniki genetyczne oraz wiek.

Skóra sucha a odwodniona – różnice

Najważniejsze różnice między skórą suchą a odwodnioną to:

 • Skórze suchej brakuje wody, natomiast skórze odwodnionej brakuje składników odżywczych.
 • Skóra sucha jest łuszcząca się i szorstka, podczas gdy skóra odwodniona ma dodatkowo matowy wygląd.
 • Suchość powoduje powstawanie zmarszczek, natomiast odwodnienie sprawia, że drobne zmarszczki są bardziej widoczne.

Jak funkcjonuje regulacja wody w skórze?

Skóra jest organem, który kontroluje utratę i przyrost wody. Regulacja gospodarki wodnej, która ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania skóry, odbywa się poprzez dwa mechanizmy: pocenie się i przez naskórkową utratę wody (TEWL).

Gruczoły potowe rozmieszczone są w całym organizmie i produkują pot, który zawiera wodę, elektrolity i inne substancje. Pot wyparowuje z powierzchni skóry, zabierając ze sobą ciepło. Ten mechanizm chłodzenia pomaga utrzymać temperaturę ciała w wąskim zakresie pomimo wahań temperatury otoczenia (homeostaza).

Co na odwodniona skórę twarzy? Kosmetyki i kremy

Co na odwodniona skórę twarzy

Po pierwsze, należy zrozumieć, że odwodniona skóra jest objawem, a nie chorobą. Skóry odwodnionej nie da się wyleczyć. Jedynym sposobem na jej prawdziwe wyleczenie jest usunięcie przyczyn leżących u podstaw suchości skóry.

Możesz używać kosmetyków, aby tymczasowo zamaskować odwodnioną skórę. Niektóre kremy nawilżające zawierają składniki (takie jak gliceryna lub kwas hialuronowy), które przyciągają wodę z głębszych warstw skóry do warstwy powierzchniowej i zatrzymują ją tam, sprawiając, że skóra wygląda na bardziej nawilżoną niż jest w rzeczywistości. Inne składniki pomagają zatrzymać wodę w powierzchniowej warstwie skóry, tworząc na niej barierę, dzięki której woda nie wyparowuje tak szybko.

Czy zatem kremy i inne kosmetyki w dłuższej perspektywie nie mogą nam pomóc? Oczywiście, że mogą, ale muszą być odpowiednio dobrane do potrzeb naszego organizmu. Jak już zostało wspomniane wcześniej, musimy kompleksowo zadbać o nasz organizm, czyli musimy zapewnić mu niezbędnych składników odżywczych. Możemy to zrobić za pomocą suplementów diety takich jak np. :

Domowe sposoby na odwodnioną skórę twarzy – pielęgnacja skóry odwodnionej

Jak nawodnić skórę twarzy?

 1. Pij wodę
 2. Stosuj krem nawilżający
 3. Jedz więcej owoców i warzyw
 4. Używaj nawilżacza powietrza
 5. Stosuj peelingi złuszczające, aby usunąć martwe komórki skóry
 6. Stosuj zimne chusteczki, aby zmniejszyć zaczerwienienie skóry.

Domowe sposoby – maseczki

 • Maska z białek jaj. Białka jaj zawierają białko, które może pomóc w nawilżeniu skóry. Możesz również stosować tę maseczkę w połączeniu z innymi składnikami, takimi jak miód lub jogurt, aby uzyskać dodatkowe korzyści.
 • Maseczka z mleka i miodu. Mleko zawiera kwas mlekowy, który pomaga złuszczać skórę, a jednocześnie nawilża ją na głębszych poziomach porów. Ma ono również właściwości antybakteryjne, dzięki czemu doskonale sprawdza się w leczeniu trądziku. Miód to kolejny składnik zawierający przeciwutleniacze i właściwości przeciwzapalne, które pomagają złagodzić zaczerwienienia i podrażnienia na twarzy spowodowane trądzikiem lub egzemą.
 • Kąpiel w płatkach owsianych. Płatki owsiane zawierają koloidalną mączkę owsianą, która, jak wykazano, korzystnie wpływa na wygląd suchej skóry, zmniejszając swędzenie i łuszczenie się skóry związane z egzemą.

Jak zapobiegać odwodnieniu skóry?

Oto 4 proste zasady, które pomogą Ci zapobiec odwodnieniu skóry:

 1. 1Nie myj twarzy zbyt często.
 2. 2Stosuj delikatne środki do oczyszczania twarzy
 3. Nawilżaj twarz regularnie (co najmniej dwa razy dziennie) kremem na bazie kwasu hialuronowego lub gliceryny
 4. Unikaj używania zbyt dużej ilości mydła lub żelu pod prysznic.