Przejdź do treści
Strona główna » Odchudzanie » Od czego zacząć odchudzanie – praktyczne metody i porady

Od czego zacząć odchudzanie – praktyczne metody i porady

Odchudzanie to proces, który wymaga cierpliwości i systematyczności. Nie zawsze jest łatwo rozpocząć odchudzanie, dlatego warto poznać kilka praktycznych porad, które pomogą Ci się skutecznie odchudzać. Od czego powinieneś zacząć? Jak dobrać dietę oraz ćwiczenia? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule

Od czego zacząć odchudzanie

Od czego zacząć odchudzanie?

Praktyczne porady na odchudzanie mogą się przydać każdemu, kto chce rozpocząć swoją przygodę z odchudzaniem. Od czego jednak zacząć? Co będzie odpowiednie na początkowym etapie, a czego raczej unikać? Jak w odpowiedni sposób zabrać się do redukcji masy ciała? Zacznijmy od tego, żeby nie popadać w skrajności. Nie ma sensu głodzić się lub stosować jakichś restrykcyjnych diet, których i tak zapewne nie uda Ci się utrzymać. Odchudzanie powinno być procesem stopniowym i małymi krokami dojść do wymarzonej sylwetki. Dlatego też warto unikać jadłospisów, które są restrykcyjne, i które wywrócą Twoje życie do góry nogami. Na początek postaraj się jeść 4 posiłki dziennie, a ostatni posiłek spożywaj najpóźniej o 18.00-19.00. Na początku pokusa, aby podjadać między posiłkami będzie ogromna i tutaj musisz wykazać się silną wolą. Pamiętaj, żeby jeść regularnie, a nie tylko gdy jesteś głodny/-na. Posiłki powinny być urozmaicone i bogate w warzywa – to one dostarczą Ci potrzebnej energii do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu.

Od czego zacząć odchudzanie po 40?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak zacząć odchudzanie po 40 roku życia. Jest to wiek, w którym nasza aktywność fizyczna nie powinna być ograniczona. Jeżeli nie dokuczają nam żadne kontuzje i jesteśmy w stanie stosować się do treningów przedstawionych powyżej, wówczas jest to najodpowiedniejsza droga. Jeżeli jednak istnieją pewne przeciwwskazania, to należy zredukować liczbę ćwiczeń. Odchudzanie po 40 roku życia nie jest trudne, ale wymaga większej determinacji, dlatego jeżeli obrałeś cel, to na pewno uda Ci się go osiągnąć!

Od jakich ćwiczeń zacząć odchudzanie?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź jest prosta – wszystko zależy od tego, na jakim etapie jesteś. Jeśli dopiero rozpoczynasz musisz wiedzieć jedno – nie liczy się ilość, a jakość ćwiczeń.

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie odchudzania na siłowni jest nauczenie się, jak korzystać ze sprzętu i wykonywać ćwiczenia prawidłowo, aby uzyskać jak najwięcej korzyści z treningu. Nie musisz koniecznie wiedzieć, jak wykonywać skomplikowane ćwiczenia, na to przyjdzie jeszcze czas. Na początku dokładaj wszelkich starań, aby ćwiczenia robić powoli, ale dokładnie. 

Ćwiczenia cardio to świetny sposób na pobudzenie serca do działania i zrzucenie kilku kalorii. Niektóre ćwiczenia cardio dla początkujących to chodzenie, jogging, bieganie, jazda na rowerze i pływanie. Z czasem Twoja kondycja zacznie się zwiększać i wtedy będzie odpowiedni moment, aby zintensyfikować treningi. 

Ćwiczenia, które powinny znaleźć się w Twoim planie treningowym na samym początku to: przysiady, brzuszki, trening ze skakanką. Jeżeli do tego dołączysz aktywności, które zostały opisane wcześniej takie jak jogging, pływanie czy jazda na rowerze to będzie to pierwszy krok do sukcesu! Dobrym rozwiązaniem mogą być również suplementy diety na odchudzanie. Wspomogą proces odchudzania, a dodatkowo dostarczą do organizmu niezbędnych substancji odżywczych. Możemy skorzystać z takich suplementów jak np. tabletki BurnBooster lub odchudzająca herbata „Hai Matcha”.

Od czego zacząć odchudzanie - ćwiczenia

7 praktycznych porad – jak zacząć odchudzanie w domu

Proces odchudzania powinien być odpowiednio zaplanowany, aby uniknąć efektu jo-jo. Zbyt szybkie spalanie tkanki tłuszczowej może okazać się mało skuteczne, gdyż spalenie zbędnych kilogramów przyjdzie szybko, ale równie szybko te kilogramy do nas powrócą. Dlatego motywacja, która będzie nam pomagała schudnąć, nie powinna opierać się na szybkości działań, a na ich systematyczności. Swoją drogę do szczupłej sylwetki zacznij od zdrowego stylu życia, zaprzestań spożywania jedzenia typu fast food, a Twój cel będzie zdecydowanie łatwiejszy do osiągnięcia. Poniżej przedstawiamy Ci przykładowy plan działania. Kilka praktycznych porad, od których należy zacząć dietę i zdrowe nawyki żywieniowe.

1. Jedz zdrową żywność

Pierwszym krokiem w każdym programie odchudzania jest stosowanie zrównoważonej diety złożonej ze świeżych, pełnowartościowych, nieprzetworzonych produktów. Trzymaj się tego, co podstawowe: owoców i warzyw, chudego mięsa, pełnych ziaren i roślin strączkowych. W miarę możliwości unikaj przetworzonej żywności.

2. Pij więcej wody

Picie wody to prosty sposób, by przyspieszyć metabolizm. Badania pokazują, że ludzie, którzy piją wodę przed jedzeniem, spożywają zdecydowanie mniej kalorii niż ci, którzy w ogóle pomijają tę czynność. Picie wody może również zwiększyć liczbę kalorii spalanych w ramach podstawowych funkcji organizmu.

3. Ogranicz spożycie alkoholu

Alkohol można pić z umiarem, ale zawiera on kalorie, które szybko się gromadzą, nie dostarczając żadnych wartości odżywczych. Ponadto może zakłócać sen i zmniejszać zahamowania, co powoduje objadanie się następnego dnia. Ogranicz spożycie do jednego lub dwóch drinków tygodniowo, jeśli jesteś kobietą, lub dwóch lub trzech drinków, jeśli jesteś mężczyzną.

4. Zacznij gotować

Gotowanie w domu pozwala Ci kontrolować składniki posiłków, dzięki czemu możesz uniknąć niezdrowych dodatków, takich jak cukier i sztuczne słodziki.

5. Więcej ćwiczeń fizycznych.

Staraj się chodzić pieszo co najmniej 30 minut dziennie. Dzięki temu zwiększysz swój metabolizm i szybciej spalisz kalorie. Aby szybciej pozbyć się warstwy tłuszczu, dodaj bardziej intensywne ćwiczenia, takie jak bieganie lub pływanie.

6. Mniej węglowodanów

Jedz mniej pokarmów bogatych w węglowodany: chleba, płatków śniadaniowych, ziemniaków, ryżu, makaronu i słodyczy. Zastąp je pokarmami białkowymi: mięsem, rybami, jajami i produktami mlecznymi.

7. Cele i realizacja

Ważne jest, aby zrozumieć, że utrata wagi nie może nastąpić z dnia na dzień. Jest to długotrwały proces, który wymaga cierpliwości, poświęcenia i siły woli. Osiągnięcie celu będzie o wiele łatwiejsze, jeśli opracujesz szczegółowy plan i będziesz się go trzymać bez względu na wszystko. Określ swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie i zmniejsz je o 10-15%. Nie jest dobrze tracić więcej niż 2 kg tygodniowo, dlatego lepiej jest zmniejszać spożycie kalorii stopniowo.