Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Uroda » Kurze łapki pod oczami – jak się pozbyć? Zabiegi i domowe sposoby

Kurze łapki pod oczami – jak się pozbyć? Zabiegi i domowe sposoby

W świecie dermatologii kurze łapki – zmarszczki w kształcie wachlarza w zewnętrznym kąciku oka – są uważane za jedne z najtrudniejszych do usunięcia. Istnieje jednak kilka sztuczek, które pomagają wygładzić zmarszczki w tym obszarze i sprawić, że spojrzenie będzie atrakcyjne wolne od niedoskonałości.

Kurze łapki pod oczami

Czym są kurze łapki na twarzy i jak powstają?

Kurze łapki to małe zmarszczki, które tworzą się wokół oczu. Powstają one w wyniku powtarzających się skurczów mięśnia oczodołu, który odpowiada za mimikę twarzy i utrzymywanie oczu w pozycji zamkniętej. Twarz, którą robisz, gdy się uśmiechasz, to ten sam ruch, który wykonujesz, gdy unosisz brwi. Kiedy zaciskasz oczy (np. z bólu), używane są te same mięśnie, więc ulegają one zmęczeniu, tak jak każdy inny zestaw mięśni. Ponadto skóra wokół nich ulega naciągnięciu, a kolagen ulega rozluźnieniu.

Kurze łapki pod oczami – przyczyny

  • Promieniowanie ultrafioletowe
  • Stosowanie niewłaściwie dobranych kosmetyków lub brak codziennej pielęgnacji
  • Niezbilansowana dieta
  • Stosowanie używek(alkohol i papierosy)
  • Nadmierny stres
  • Nadmierna mimika twarzy oraz ekspresja
  • Zmiany hormonalne 
  • Predyspozycje genetyczne

Kiedy pojawiają się kurze łapki?

Ponieważ ich pojawienie się jest ściśle związane z wiekiem, kurze łapki występują głównie u osób starszych – ma je 75% kobiet w wieku od 35 do 54 lat, a 96% kobiet w wieku powyżej 65 lat. Ich powstawanie w dużym stopniu zależy także od czynników niezależnych od Ciebie, takich jak genetyka, płeć, odcień skóry, mimika oraz ekspresja twarzy.

Kurze łapki pod oczami w młodym wieku

Linie pod oczami mogą pojawić się szybciej u osób, które kiedyś miały nadwagę i szybko schudły, ponieważ skóra jest bardziej napięta, gdy jest więcej tłuszczu, który ją rozciąga. Obecność trądziku w okresie dojrzewania również może prowadzić do powstawania kurzych łapek pod oczami z powodu stanu zapalnego i blizn. Kolejnym powodem może być nadmierna mimika i ekspresja twarzy. 

Kurze łapki

Co na kurze łapki pod oczami? Jak zwalczać kurze łapki?

Kurze łapki pod oczami domowe sposoby

Choć domowych sposobów na kurze łapki jest wiele, ich rezultaty nie mogą się równać z tymi, które osiągniemy za pomocą medycyny estetycznej. Naturalne sposoby usuwania zmarszczek mimicznych nie powinny wyrządzić nam większej szkody, dlatego można je stosować nawet u osób o wrażliwej skórze. Najprostszym sposobem jest stosowanie maseczek i okładów na twarz – zarówno gotowych, dostępnych w drogeriach, jak i tych przygotowywanych w domu na bazie czarnej lub zielonej herbaty. Do konturowania oczu należy również stosować różnego rodzaju olejki i suplementy.

 Osoby zmagające się z kurzymi łapkami powinny stosować kosmetyki przeciwzmarszczkowe zawierające retinol, który stymuluje komórki do odnowy i spowalnia proces starzenia się skóry. Retinol aktywizuje skórę do pracy, dzięki czemu staje się ona jędrniejsza i bardziej sprężysta, a zmarszczki stają się stopniowo coraz płytsze i mniej widoczne. Warto jednak pamiętać, aby nie stosować kosmetyków z retinolem w ciągu dnia – światło słoneczne ma negatywny wpływ na skuteczność tej substancji, dlatego kosmetolodzy zalecają stosowanie ich na noc.

Bardzo pozytywne efekty przynosi stosowanie suplementów diety, których zadaniem jest zatrzymanie oznak starzenia się skóry oraz poprawienie jej ogólnej kondycji:

Kurze łapki pod oczami zabiegi

Botoks

Botox to najpopularniejszy zabieg kosmetyczny na świecie. Stosuje się go do wygładzania linii i zmarszczek na twarzy, ale można go również używać do leczenia kurzych łapek, czyli kłopotliwych linii wokół oczu. Zabieg trwa około 15 minut i jest stosunkowo bezbolesny.

Pierwszym krokiem w usuwaniu kurzych łapek za pomocą botoksu jest zidentyfikowanie grup mięśni, które powodują powstawanie zmarszczek. Lekarz wyczuje, które mięśnie są aktywne, gdy się uśmiechasz lub mrużysz oczy, i wstrzyknie do nich botoks, aby je sparaliżować.

Po zastrzykach może wystąpić niewielki obrzęk wokół oczu, ale powinien on zniknąć w ciągu 24 godzin. Poprawę stanu zmarszczek zauważysz po trzech dniach, ale pełne rezultaty będą widoczne dopiero po około 10 dniach, kiedy działanie botoksu przestanie być odczuwalne.

Kwas hialuronowy

Do usuwania kurzych łapek stosuje się iniekcje preparatami zawierającymi nisko usieciowany kwas hialuronowy. Zaletą tego zabiegu jest to, że nie tylko wypełnia on i redukuje zmarszczki, ale także wygładza skórę i poprawia jej kondycję. Kwas hialuronowy to cząsteczka, która naturalnie występuje w naszej skórze i ma bardzo silne właściwości wiązania cząsteczek wody wokół siebie. Wynika to z właściwości nawilżających, jakie posiada kwas hialuronowy, co skutkuje pobudzeniem produkcji endogennego kolagenu. Efekty tego zabiegu utrzymują się przez około rok.

Laser frakcyjny

Do usuwania kurzych łapek można wykorzystać leczenie laserem frakcyjnym. Procedura jest szybka, łatwa i bezbolesna, a rekonwalescencja minimalna.

Dermatolog lub chirurg kosmetyczny używa małego, ręcznego urządzenia, które dostarcza do skóry liczne, mikroskopijne kolumny energii świetlnej. Proces ten umożliwia szybsze i skuteczniejsze gojenie się skóry niż w przypadku konwencjonalnych laserów ablacyjnych. Zabieg laserem frakcyjnym na kurze łapki trwa około 15 minut i może być wykonywany w trybie ambulatoryjnym. 

Dermapen

Zastrzyki są wykonywane za pomocą specjalnego pióra zwanego Dermapen. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20 minut. Urządzenie posiada ponad 2000 mikroigieł, które wnikają w skórę i tworzą cienkie kanały, przez które składniki aktywne dostają się do głębszych warstw włókien kolagenowych i elastynowych. Powstałe w ten sposób mikrokanaliki stymulują krążenie krwi w danym obszarze, powodując produkcję kolagenu i syntezę elastyny.

Mezoterapia mikroigłowa 

Mezoterapia mikroigłowa to zabieg przeciwstarzeniowy, który może pomóc Ci wyglądać młodziej i bardziej energicznie. Wykorzystuje się w nim specjalną igłę do wstrzykiwania w skórę mieszaniny witamin, minerałów i innych substancji. Mezoterapia mikroigłowa nie jest bolesna, ale czasami może być lekko niekomfortowa. Zabieg powoduje tymczasowe zaczerwienienie lub obrzęk skóry w miejscu, w którym został zastosowany. Następnie przez kilka dni będziesz odczuwać delikatne pieczenie.