Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Odżywianie i aktywność fizyczna » Jak się pozbyć cellulitu – skuteczne metody

Jak się pozbyć cellulitu – skuteczne metody

Cellulit jest stanem, który rozwija się w wyniku złogów tłuszczu na dolnej części ciała. Te złogi tłuszczowe mogą dotyczyć bardziej widocznych obszarów, takich jak nogi, uda, biodra, brzuch i pośladki. W większości przypadków występuje z powodu połączenia genetyki i czynników stylu życia. Cellulit często wiąże się z przyrostem masy ciała lub otyłością i niewystarczającą ilością ćwiczeń, ale istnieje wiele innych czynników, które przyczyniają się do tego stanu. Cellulit jest częstym powodem do niepokoju i dyskusji wśród kobiet. Istnieje jednak wiele metod leczenia cellulitu i zmniejszania widoczności tego problemu. Oto kilka naturalnych sposobów na pozbycie się cellulitu, z kilkoma sprawdzonymi metodami, które pomogą Ci osiągnąć rezultaty.

Jak się pozbyć cellulitu

Jak pozbyć się cellulitu – Masaż antycellulitowy

Jedną z najskuteczniejszych metod na pozbycie się cellulitu, są masaże. Masaże mogą pomóc w redukcji cellulitu poprzez zmniejszenie rozmiaru komórek tłuszczowych i zwiększenie krążenia krwi w masowanej okolicy. Szybsze krążenie krwi to także łatwiejsze usuwanie toksyn z organizmu. Masaż antycellulitowy to intensywny, głęboki masaż tkanek, który pomaga zredukować cellulit, złogi limfatyczne oraz redukuje napięcie mięśni. Do masażu antycellulitowego wykorzystywane są dłonie, masujące odpowiednią techniką, jak również różnego rodzaju masażery oraz kosmetyki antycellulitowe i ułatwiające masaż. Najczęściej masażery antycellulitowe wykorzystują wypustki, wibracje, ciśnienie oraz ciepło, aby jak najefektywniej redukować cellulit. Ważna jest również częstotliwość zabiegów – masaż antycellulitowy najlepiej wykonywać około 15 minut dziennie, przez minimum dwa tygodnie. Wtedy z pewnością zauważymy pierwsze efekty. Korzystając z masażu antycellulitowego warto także skorzystać z preparatów antycellulitowych.

Szybki sposób na cellulit – Preparaty antycellulitowe

Preparaty antycellulitowe stosowane są od wieków w celu redukcji cellulitu. W ostatnich latach nastąpił jednak gwałtowny wzrost rynku kosmetyków i olejków antycellulitowych. Połączenie masażu oraz skutecznego preparatu maksymalizuje efekty w walce z cellulitem. Preparaty antycellulitowe to preparaty do stosowania miejscowego, które występują w różnej formie. Są to zarówno kremy, olejki, balsamy jak również peelingi do złuszczania naskórka. Wszystkie z nich łączy to, że zawierają składniki aktywne, które pomagają w redukcji pomarańczowej skórki, np. guarana, kofeina czy algi morskie. Preparaty antycellulitowe w postaci olejków i balsamów pomagają również w wykonywaniu masażu, dzięki czemu możemy działać kompleksowo. Kosmetyki antycellulitowe poprawiają także koloryt, napięcie i elastyczność naszej skóry.


Ćwiczenia na cellulit

Ćwiczenia na cellulit

Ćwiczenia są doskonałym sposobem na pozbycie się cellulitu. Istnieje wiele różnych ćwiczeń, które możesz wykonać, aby pozbyć się cellulitu, jednak w artykule skupię się na tych ćwiczeniach, co do których udowodniono, że dają najszybsze i najlepsze rezultaty.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na cellulit:

Trening interwałowy – jest formą treningu interwałowego o wysokiej intensywności, który obejmuje naprzemienne okresy aktywności aerobowej o wysokiej intensywności (np. sprint) z okresami odzyskiwania o niskiej intensywności ( np. chodzenie). Udowodniono, że trening interwałowy pozwala spalić dużą ilość kalorii i angażuje wszystkie nasze mięśnie. Metoda ta ma również na celu zwiększenie poziomu kondycji organizmu, co może poprawić sprawność układu krążenia i pomóc w zmniejszeniu czynników ryzyka chorób układu krążenia i cukrzycy. Mając to na uwadze, trening interwałowy stał się jednym z najbardziej powszechnych sposobów, w jaki ludzie obecnie trenują.

Przysiady – są jednym z najlepszych ćwiczeń na cellulit, ponieważ angażują obszary ciała najczęściej zmagające się z cellulitem, czyli uda, biodra oraz pośladki. Przysiady to idealne ćwiczenie dla tych, którzy chcą pozbyć się nadmiaru tłuszczu i cellulitu. Są jednym z najlepszych ćwiczeń dla kobiet, które chcą ujędrnić swoje ciało bez utraty wagi i masy mięśniowej. Podczas wykonywania przysiadów pracują mięśnie czworogłowe, które są odpowiedzialne także za utrzymanie równowagi ciała. Przysiady wzmacniają także okolice brzucha oraz dolną część pleców, co może zminimalizować bóle pleców. Jednak warto skupić się na tym, by wykonywać je poprawnie. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania podczas wykonywania przysiadów jest trzymanie pleców prosto, a pośladki i uda równolegle do podłogi. Cała podeszwa stopy musi stykać się z podłożem oraz najlepiej rozstawić się w lekkim rozkroku. Pomoże to utrzymać równowagę i zapobiec kontuzjom.

Zabiegi na cellulit

Popularne oraz bardzo skuteczne są również różnego rodzaju zabiegi na cellulit. Można skorzystać z zabiegów w salonach kosmetycznych, wykonywanych za pomocą profesjonalnych maszyn, np. do endermologii, jak również z zabiegów, które w łatwy sposób możemy wykonać samodzielnie w domu.

Skuteczne zabiegi do wykonywania w domu:

Masaż bańką chińską – jest to masaż pochodzący z tradycyjnej medycyny chińskiej. Do jego wykonania wykorzystuje się gumowe bańki, którymi zasysamy skórę dotkniętą cellulitem, np. na udach oraz przesuwamy bańkę z dołu do góry i powtarzamy cały proces. Do takiego masażu warto wykorzystać olejek, który wspomoże działanie antycellulitowe. Wykazano, że masaż bańką chińską oprócz redukcji cellulitu łagodzi napięcie mięśniowe, poprawia krążenie i ogólny stan zdrowia.

Body Wrapping – zabieg polega na zastosowaniu na obszarach dotkniętych cellulitem preparatu antycellulitowego, często o właściwościach rozgrzewających, a następnie na owinięciu specjalnym bandażem lub przezroczystą folią. W ten sposób dzięki zjawisku okluzji skóra rozgrzewa się i przyjmuje więcej składników aktywnych z kosmetyku. Zabieg powinien trwać około 30 minut.

Szczotkowanie na sucho – to zabieg, który ostatnio bardzo zyskał na popularności ze względu na piorunujące efekty. Najlepiej wykorzystać do szczotkowania bambusową szczotkę z naturalnym włosiem, często posiadają one też wygodny uchwyt. Masaż należy wykonywać na czystej i suchej skórze przesuwając szczotkę od dołu do góry. Szczotkowanie poprawia krążenie krwi i złuszcza martwy naskórek, poprawia elastyczność skóry. Należy jednak zrezygnować z niego jeżeli zmagamy się z żylakami.

Zdrowa dieta na cellulit

Zdrowa dieta może pomóc zredukować cellulit. Jeżeli zależy nam na zmniejszeniu widoczności cellulitu powinniśmy zastosować zrównoważoną dietę, która jest bogata w witaminy i minerały. Zdrowa dieta powinna zawierać chude mięso, owoce, warzywa oraz pełne ziarna zbóż. Powinniśmy za to unikać pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu, cukru oraz soli. Bardzo ważne jest także, aby nasza dieta była bogata w błonnik, który pomaga utrzymać uczucie sytości przez dłuższy czas, oraz zmniejsza chęć podjadania pomiędzy posiłkami.

Owoce takie jak jabłka, pomarańcze, grejpfruty i jagody są bogatym źródłem witaminy C, która pomaga poprawić produkcję kolagenu, który ma wpływ na elastyczność i jędrność skóry. Od jakiegoś czasu popularna jest także dieta ketogeniczna, która polega na spożywaniu pokarmów wysokotłuszczowych, takich jak masło i śmietana, jaja, ser. Polega ona także na unikaniu lub eliminowaniu węglowodanów, takich jak pieczywo, makaron, ryż i ziemniaki. Dieta ta wymaga natomiast ścisłego przestrzegania bardzo niskiego spożycia węglowodanów przez conajmniej cztery tygodnie, zanim zobaczysz jakiekolwiek wyniki. Utrzymanie tej diety z czasem może być trudne, ponieważ może powodować kwasicę ketonową – która ma miejsce, gdy organizm wytwarza zbyt dużo kwasu mlekowego.