Przejdź do treści
Strona główna » Odchudzanie » Jak schudnąć z ud? Dieta, ćwiczenia i skuteczne metody

Jak schudnąć z ud? Dieta, ćwiczenia i skuteczne metody

Jeżeli chcesz schudnąć z ud, najpierw musisz dowiedzieć się co tak naprawdę powoduje, że właśnie w tym miejscu gromadzi się znaczniejsza ilość tłuszczu. Dzięki takim informacjom, łatwiej będzie przystąpić do procesu odchudzania i będzie on znacznie szybszy, skuteczniejszy i przyjemniejszy. Zobacz na co należy zwrócić szczególną uwagę, jakie ćwiczenia wykonywać i jakich posiłków unikać, a z pewnością osiągniesz swój cel w zdecydowanie krótszym czasie.

Jak schudnąć z ud

Dlaczego tkanka tłuszczowa odkłada się na udach?

Organizm magazynuje zapasy tłuszczu w udach w różnych celach. Jest to uzależnione od wieku, płci oraz uzależnień genetycznych. Jakie są różnice pomiędzy ludźmi szczupłymi, otyłymi, a kobietami? Czy tłuszcze pełni wszędzie taką samą rolę? Odpowiedź brzmi – nie.

Ludzie, którzy są bardzo szczupli, mogą mieć grube uda, ponieważ organizm magazynuje w tym obszarze dodatkową tkankę tłuszczową – podskórną. W niektórych miejscach może ona przyjmować kształt „grudek”.

Osoby otyłe mogą również gromadzić tłuszcz w udach. W tym przypadku nadmiar tłuszczu ma charakter podskórny i trzewny. Tłuszcz trzewny tworzy się wokół narządów wewnętrznych i uwalnia hormony, które zwiększają ryzyko rozwoju takich chorób, jak cukrzyca, choroby serca i nowotwory.

U kobiet, gdy poziom estrogenów zaczyna spadać po menopauzie, zwiększa się tendencja do gromadzenia większej ilości tkanki tłuszczowej w udach i innych okolicach. Ponadto cechy genetyczne również mają tu duże znaczenie.

Powody odkładania się tkanki tłuszczowej na udach

 1. Zmiany hormonalne
 2. Brak napięcia mięśniowego
 3. Menstruacja
 4. Brak ćwiczeń fizycznych
 5. Zbyt duże spożycie cukru lub alkoholu
 6. Insulinooporność

Czy trudno schudnąć z ud?

Schudnięcie z ud jest trudne, ale nie niemożliwe. Trudności wynikają z tego, że komórki tłuszczowe są bardziej wrażliwe na działanie hormonów organizmu – estrogenu, insuliny i kortyzolu – niż w innych częściach ciała. Oznacza to, że tłuszcz w tych miejscach jest trudniejszy do spalenia i ma tendencję do gromadzenia się w miarę upływu czasu, jeśli przybieranie na wadze jest kontynuowane.

Należy również pamiętać, że odchudzanie punktowe, czyli wyłącznie w jednej partii ciała jest praktycznie niemożliwe. Jeżeli decydujesz się na ćwiczenia, to pomimo tego, że poszczególne mięśnie są bardziej zaangażowane to i tak kalorie są spalane z całego organizmu, a nie wyłącznie w tym jednym miejscu. Oczywiście okolice tych mięśni będą spalać więcej tłuszczu i będą się bardziej rozwijały, jednak proces odchudzania zachodzi w całym organizmie. Z tego powodu „odchudzanie punktowe” to zwykły mit. To samo tyczy się poradników, które mają tytuły „Jak schudnąć z ud w 3 dni?”. Czy znasz kogoś, kto w ciągu 3 dni schudł tak, że ciężko było go poznać? Wydaje mi się, że nie. Dlatego jest to kolejny mit, w który nie warto wierzyć. Odchudzanie jest to proces, w którym systematyczność i wytrwałość w działaniach jest kluczem do sukcesu.

jak schudnąć z ud - dieta i ćwiczenia

Najlepsze ćwiczenia na schudnięcie z ud

 1. Pierwszym ćwiczeniem jest przysiad, klasyczne ćwiczenie na uda i pośladki. Ćwiczenie to wykonuje się z lekko rozstawionymi nogami, ugiętymi w kolanach i wyprostowanymi ramionami. Następnie należy wykonać przysiad, aż uda znajdą się równolegle do podłogi, po czym wrócić do pozycji stojącej.
 2. Drugie ćwiczenie to wypady. Stań prosto, połóż ręce na pasku za sobą i zrób wykrok jedną nogą do przodu, tak aby była zgięta w kolanie pod kątem 90 stopni. Powtórz ćwiczenie, zmieniając nogi.
 3. Trzecim ćwiczeniem są przysiady z wyskokiem, dzięki którym ćwiczysz biodra, uda i pośladki. Aby wykonać to ćwiczenie, należy stanąć prosto, lekko ugiąć kolana i wykonać podskok, odpychając się od podłogi palcami stóp, kierując się prosto przed siebie. Przy lądowaniu należy stanąć na całej stopie, a następnie przejść do pozycji przysiadu na pół minuty, po czym powtórzyć ćwiczenie, pamiętając o tym, by nie odpoczywać między kolejnymi przysiadami.
 4. Czwarte ćwiczenie polega na leżeniu na plecach ze stopami na podłodze i rękami za głową; podnieś górną część ciała prawie całkowicie z podłogi, zginając się w pasie i trzymając stopy płasko na podłodze; podczas tego ruchu napnij mięśnie brzucha tak mocno, jak to możliwe.

Jak schudnąć z ud – suplementacja

Jak działają suplementy diety?

Działanie suplementów polega na pomaganiu organizmowi w pozbywaniu się toksyn i innych niepożądanych substancji. Uzupełniają one również niezbędne składniki odżywcze, których może brakować w Twojej regularnej diecie. Kiedy te substancje zostaną usunięte z organizmu, łatwiej jest schudnąć, ponieważ tłuszcz jest spalany zdecydowanie szybciej. Należy pamiętać, że suplementy diety nie zastępują dobrej diety i programu ćwiczeń. Powinny być one stosowane jako dodatek, wówczas mogą zdecydowanie zwiększyć skuteczność naszych działań. Odpowiednia suplementacja może nawet podwoić efekty naszych działań.

Czy suplementy diety są skuteczne w utracie wagi ud? Jakie wybrać?

Suplementy diety mogą pomóc w utracie wagi w udach, jeśli zawierają składniki, które stymulują rozpad komórek tłuszczowych w udach i pośladkach. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to, czy użyte składniki są pochodzenia naturalnego.

Do wyboru mamy bardzo szeroką ofertę suplementów. Wybór zależy od naszych predyspozycji oraz po prostu tego w jakiej formie chcemy stosować dany suplement. Jedne osoby preferują herbatki odchudzające, inne wolą tabletki bądź krople, a jeszcze inne wolą napić się kawy odchudzającej bądź innego koktajlu. Poniżej znajdują się propozycje poszczególnych suplementów:

Jak szybko zmniejszyć obwód ud? Zabiegi

Zabiegi kliniczne są skuteczną metodą odchudzania, jednak czasami mogą wiązać się z konsekwencjami zdrowotnymi. Ceny zabiegów również są stosunkowo wysokie, dlatego warto zastanowić się czy tego typu zabiegi są konieczne. Może warto zastosować inną metodę np. ćwiczenia + odpowiednia suplementacja? Jest to nasza indywidualna decyzja. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze zabiegi kliniczne:

CoolSculpting

CoolSculpting to nieinwazyjny zabieg redukcji tkanki tłuszczowej wykorzystujący technologię zwaną kriolipolizą. Lekarz użyje urządzenia do zamrożenia i zabicia komórek tłuszczowych w udach, pozostawiając skórę i mięśnie nienaruszone. CoolSculpting jest zatwierdzony przez FDA do usuwania tłuszczu z brzucha, boków i ud.

Liposukcja

Liposukcja to inwazyjny zabieg chirurgiczny, który usuwa tłuszcz z określonych obszarów ciała. Podczas liposukcji lekarz wykona małe nacięcia na udzie i wprowadzi cienką rurkę zwaną kaniulą do warstwy tłuszczu pod skórą. Za pomocą tej rurki odessany zostanie nadmiar tłuszczu i nadany kontur udom.

EMSCULPT

EMSCULPT – nieinwazyjna metoda wykorzystująca technologię elektromagnetyczną o wysokiej intensywności, która pomaga ujędrnić i wzmocnić uda i pośladki. Jak to działa? Podczas leżenia na łóżku zabiegowym pacjent otrzymuje dwie łopatki stymulujące skurcze mięśni, które mogą pomóc w ujędrnieniu i wzmocnieniu mięśni górnej części nóg.

Fala uderzeniowa

Terapia falą uderzeniową jest skuteczną i bezpieczną metodą eliminacji cellulitu, rozstępów i miejscowych złogów tłuszczu. Jest to zabieg nieinwazyjny, który nie wymaga znieczulenia. Fale uderzeniowe to fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości. Są one wprowadzane do organizmu za pomocą specjalnego aplikatora umieszczanego na skórze. Powoduje to regenerację i zwłóknienie tkanek. W rezultacie skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna, a jej powierzchnia – gładka. Technika fali uderzeniowej jest stosowana w leczeniu cellulitu i przywracaniu jędrności skóry. Nie wymaga ona hospitalizacji ani długiego czasu rekonwalescencji.

Jak schudnąć z ud — czego nie jeść?

Istnieje wiele pokarmów, których możesz unikać, jeśli chcesz schudnąć z ud. Jeśli poważnie myślisz o utracie wagi z tej części ciała, zalecam stosowanie się do poniższych wskazówek:

 1. Unikaj wszystkich posiłków typu fast food. Są one jednym z najgorszych winowajców, jeśli chodzi o spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczu i kalorii. Dlatego tak ważne jest, abyś trzymał się od nich jak najdalej.
 2. Unikaj spożywania produktów zawierających tłuszcze trans. Jest to rodzaj tłuszczu, który został powiązany z chorobami serca i otyłością. Wybierając jedzenie, upewnij się, że zawiera ono tylko naturalny tłuszcz, taki jak oliwa z oliwek lub masło.
 3. Unikaj przetworzonej żywności i słodkich przekąsek. Tego typu żywność zawiera dużo pustych kalorii, które wcale nie pomagają w spalaniu tłuszczu! Zamiast tego wybieraj węglowodany złożone, takie jak pełne ziarna lub brązowy ryż.

Podsumowując jakich składników oraz produktów unikać: jasne pieczywo, biały ryż, makarony, napoje alkoholowe i gazowane, cukier i słodycze, sól, dodatki do żywności i środki konserwujące, tłuszcze trans, oleje uwodornione i margaryna, pestycydy i herbicydy, alergeny, takie jak pszenica i gluten.

Jak schudnąć z ud? 6 praktycznych porad

 1. Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu – Nie sugeruj się informacjami, które zalecają spożywanie 2 litrów wody dziennie. Pamiętaj, że jest to dawka minimalna. Odpowiednia ilość wody jest uzależniona od masy ciała, dlatego warto skorzystać z kalkulatorów, które pomogą Ci dobrać odpowiednią dawkę dla Ciebie.
 2. Do swojej diety wprowadź warzywa oraz owoce. Zbilansowana dieta to taka, która zawiera odpowiednią ilość kalorii, ale także zapewnia odpowiednie odżywienie dla organizmu. W przeciwnym wypadku nie będzie on w stanie poprawnie funkcjonować
 3. Zadbaj o to, aby spożywanie posiłków było o stałych porach. Regularne posiłki jest to niezbędny element, aby szybko i skutecznie schudnąć z uda oraz z innych partii ciała. Dzięki temu metabolizm będzie pracował szybciej, a spalanie tkanki tłuszczowej będzie zdecydowanie bardziej wydajne.
 4. Unikaj tłustych i smażonych potraw. Wielu dietetyków redukcje tkanki tłuszczowej z ud zaleca rozpocząć właśnie w tym miejscu. Zdrowe odżywianie to podstawa, dlatego wybierz gotowane lub pieczone potrawy.
 5. Wyeliminuj używki, słodycze oraz napoje gazowane.
 6. Aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia siłowe lub trening interwałowy, cardio może przynieść najlepsze efekty tylko wtedy, gdy jest wykonywany systematycznie. Jeśli jesteś na początkujący, proces odchudzania możesz zacząć od wykonywania ćwiczeń takich jak: przysiady, jazda na rowerze, pływanie, szybki marsz. Taka aktywność fizyczna nie tylko pozwoli spalić tłuszcz z ud, usunąć cellulit i wymodelować mięśnie pośladków, ale dodatkowo poprawi ogólny wygląd nóg po przez wysmuklenie skóry. Pamiętaj, aby nie przesadzać ze zbyt częstymi treningami. Na początku 3 razy w tygodniu to odpowiednia ilość.