Przejdź do treści
Strona główna » Włosy » Jak przyspieszyć porost włosów – skuteczne domowe sposoby

Jak przyspieszyć porost włosów – skuteczne domowe sposoby

Wypadanie włosów to problem, z którym większość osób będzie musiała się zmierzyć w pewnym momencie swojego życia. Może być spowodowane różnymi czynnikami, w tym genetyką, stresem lub chorobą. W niektórych przypadkach może być tymczasowe i ustąpić samoistnie wraz z ustąpieniem przyczyny. Dla innych jednak jest to stan przewlekły, który wymaga leczenia, aby zapobiec dalszemu przerzedzaniu się włosów i ewentualnemu łysieniu.

Jak przyspieszyć porost włosów

Jak przyspieszyć porost włosów? – Podstawowe informacje

Jeśli chcesz mieć zdrowe, szybko rosnące włosy, musisz zadbać o skórę głowy. Zapewni to lepsze krążenie krwi i transport składników odżywczych, które są niezbędne do zdrowego wzrostu włosów. Należy również wzmocnić cebulki i mieszki włosowe poprzez przyjmowanie minerałów takich jak siarka i krzem, które biorą udział w budowie keratyny – podstawowego budulca wszystkich powierzchni skóry, w tym włosów i paznokci.

Jak szybko rosną włosy?

Włosy rosną w tempie około jednego centymetra miesięcznie. Na głowie przeciętnego człowieka znajduje się około 100 000 włosów. W młodości włosy mogą rosnąć szybciej – około 1,5 centymetra miesięcznie – ale z wiekiem tempo to spada.

Na wzrost włosów mają wpływ hormony, dieta i wiek. Mieszki włosowe przechodzą cykle wzrostu i odpoczynku, które zależą od tych czynników. Wyróżnić możemy 3 fazy wzrostu włosa, a są nimi:

 • faza anagenu
 • faza katagenu
 • faza telogenu
Fazy wzrostu włosa

Przyspieszanie porostu włosów za pomocą naturalnych metod

Na przyspieszenie porostu włosów ma wpływ wiele czynników, a możemy pozytywnie na nie wpływać np. po przez zbilansowaną dietę, zioła, zabiegi kosmetyczne, odpowiednią pielęgnację, a także stosując suplementy diety, które dostarczają niezbędnych składników odżywczych. Więcej na tej temat przeczytasz w artykule: Najlepsze tabletki na porost włosów – ranking.

Zbilansowana dieta na szybszy porost włosów

Jedzenie, które spożywasz może mieć wpływ na Twoje włosy. Na przykład, spożywanie zbyt dużej ilości cukru może prowadzić do utraty włosów.

Dobre odżywianie pomaga Twojemu organizmowi odpowiednio się rozwijać oraz regenerować. Jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości składników odżywczych, może to spowolnić zdolność organizmu do produkcji nowych włosów.

Istnieją trzy główne rodzaje składników odżywczych: węglowodany, białka i tłuszcze. Węglowodany dostarczają organizmowi energii, natomiast białka pomagają budować mięśnie, kości i komórki skóry. Tłuszcze są niezbędne dla zdrowej skóry i włosów, ponieważ pomagają przenosić rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E i K przez krwiobieg.

Twoje ciało potrzebuje tych składników odżywczych każdego dnia, jeśli ma prawidłowo się rozwijać, a tym samym potrzebują ich włosy, aby pozostać w optymalnej kondycji.

Zioła na przyspieszenie porostu włosów

Zioła są najskuteczniejszym naturalnym środkiem na wypadanie włosów. Były one stosowane od czasów starożytnych w leczeniu różnych dolegliwości i chorób. Zioła mogą stymulować wzrost włosów poprzez zwiększenie krążenia krwi w skórze głowy, tym samym zachęcając do odrastania mieszków włosowych.

Przykładami ziół na włosy mogą być:

 • Skrzyp polny
 • Łopian
 • Kozieradka pospolita
 • Lucerna siewna
 • Mięta pieprzowa
 • Czarna rzepa
 • Pokrzywa zwyczajna
 • Siemię lniane

Zabiegi kosmetyczne na porost włosów

Zabiegi kosmetyczne służą nie tylko do leczenia problemów skóry i włosów, ale także do poprawy ich wyglądu. Poniższe zabiegi kosmetyczne mogą pomóc w stymulacji wzrostu włosów:

Mezoterapia – jest to zabieg kosmetyczny, który wykorzystuje zastrzyki z witaminami i innymi substancjami, a także tlenoterapię i ozonoterapię. Zastrzyki są wykonywane w skórę głowy, aby stymulować wzrost włosów. Zastrzyki te mogą być powtarzane kilka razy w roku.

Kriomasaż (krioterapia) – Jest to kolejna metoda stymulowania wzrostu włosów poprzez stosowanie okładów z lodu bezpośrednio na skórę głowy lub za pomocą urządzenia elektrycznego, które chłodzi całą głowę lub tylko jej określone obszary. Krioterapia pomaga zmniejszyć obrzęk skóry głowy i stymuluje krążenie krwi, co może spowolnić lub nawet zatrzymać utratę włosów i sprzyjać ich odrastaniu u osób z łysieniem typu męskiego (łysienie androgenowe).

Naturalne preparaty na szybki porost włosów

Naturalne preparaty na szybki porost włosów

Najbardziej skutecznym i bezpiecznym sposobem na zwiększenie tempa wzrostu włosów jest stosowanie naturalnych preparatów. Większość z nich zawiera witaminy, minerały i niezbędne aminokwasy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także porostu włosów. W tym celu można wykorzystać następujące produkty:

Skuteczne domowe sposoby na porost włosów

Szybki porost włosów nie jest łatwym zadaniem. Można jednak osiągnąć ten cel dzięki odpowiedniej diecie, suplementom i domowym sposobom, takim jak masaże czy domowe wcierki do włosów.

Masaż skóry głowy

Masaż skóry głowy to luksusowy sposób na szybki wzrost włosów i redukcję stresu. Można go wykonać zarówno opuszkami palców podczas mycia szamponem lub po zastosowaniu wcierki do włosów, jak i za pomocą specjalnego masażera. Pozytywny wpływ na kondycję włosów wynika z poprawy mikrokrążenia w skórze głowy, dzięki czemu więcej składników odżywczych dostaje się do mieszków włosowych i cebulek. W wyniku lepszego odżywienia włosy rosną szybciej i bujniej niż dotychczas.

Peeling skóry głowy

Peeling skóry głowy można wykonać zarówno za pomocą kawy, soli morskiej, glinki, a nawet cukru. Większość produktów do przygotowania domowego peelingu można bez problemu znaleźć w kuchennej szafce. Wystarczy wtedy dodać wybrany składnik do szamponu i opuszkami palców wmasować całość w skórę głowy. Peelingi mają na celu usunięcie martwych komórek skóry oraz zwiększenie ukrwienia mieszków włosowych i cebulek, dzięki czemu łatwiej im rosnąć w siłę. Pomaga również wyeliminować nadmiar nagromadzonego sebum, który może być przyczyną problemów z wypadaniem włosów.

Zredukuj stres

Dla zdrowszych włosów i skóry głowy kluczowe jest ograniczenie stresu. Stres nie tylko wpływa na ogólny stan zdrowia Twojego organizmu, ale także negatywnie wpływa na kondycję Twoich włosów. Nadmierny stres może powodować przedwczesne łysienie, jak również przedwczesne wypadanie włosów. Ponadto, stresujący tryb życia może skrócić fazę wzrostu włosów i spowodować, że włosy zbyt szybko wejdą w fazę spoczynku.

Pielęgnacja włosów

Włosy składają się z białka i keratyny, które tworzą strukturę nadającą naszym włosom wytrzymałość. Kiedy te dwa składniki ulegają zniszczeniu lub są uszkodzone przez ostre środki chemiczne, włosy tracą swoją walory zarówno estetyczne, jak i zdrowotne. Dlatego odpowiednia pielęgnacja jest niezbędna do utrzymania ich w optymalnej kondycji.

Wcierki do skóry głowy

Jeśli chodzi o domowe sposoby na porost włosów, nie można zapomnieć o wcierkach do włosów. Są one naturalne i odżywiają skórę głowy, cebulki i mieszki włosowe. Popularną wcierką na porost włosów jest połączenie skrzypu polnego i pokrzywy. Wystarczy zagotować po jednej łyżeczce każdego z nich w szklance wody; po ostygnięciu nieskażony preparat na porost włosów jest gotowy do zastosowania.