Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Seksualność » Impotencja – Co to jest? Objawy i leczenie impotencji

Impotencja – Co to jest? Objawy i leczenie impotencji

Problemy seksualne dotykają coraz większej liczby mężczyzn w różnym wieku. To, że zaburzenia erekcji występują wyłącznie u mężczyzn po 40 roku życia to mit. Jak podają badania, co 5 osoba borykająca się z problemami impotencji jest między 20-39 rokiem życia. Jak zatem poradzić sobie z tym problemem? Jakie formy leczenia są skuteczne? Czego się wystrzegać, aby zapobiec tym problemom? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule.

Co to jest impotencja - zawstydzony mężczyzna

Impotencja – co to jest?

Impotencja to problemy z erekcją, które uniemożliwiają osiągnięcie pełnej satysfakcji seksualnej. Może być spowodowana przez wiele czynników, takich jak stres, depresja, problemy zdrowotne i leki. Czasami impotencja jest objawem poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca lub miażdżyca. Jest to problem, który może mieć wpływ na każdy aspekt życia seksualnego człowieka, a także na jego poczucie wartości i samooceny. 

Impotencja – objawy

Objawy impotencji to ogólne problemy dotyczące zaburzenia erekcji. Zaliczamy do nich:

  • Trudność utrzymania erekcji podczas stosunku seksualnego
  • Niskie libido
  • Niemożność uzyskania erekcji

Impotencja – przyczyny

Przyczyn impotencji może być wiele. Najczęściej jest ona spowodowana zbyt słabym przepływem krwi do penisa. Efektem tego problemu jest to, że osiągnięcie pełnej i trwałej erekcji jest praktycznie niemożliwe. Problem impotencji jest często bagatelizowany i usprawiedliwiany procesem starzenia. Dzieje się tak ze względu na to, że mężczyźni wstydzą się tej przypadłości i raczej wolą o niej nie wspominać. Jest to duży błąd, gdyż nieleczona impotencja może bardzo szybko się rozwijać i w zaawansowanym stadium może okazać się niemożliwa do wyleczenia. Pozostałe przyczyny jakie możemy wyróżnić to:

  • Impotencja o podłożu psychicznym – może wynikać z traumatycznych przeżyć, z niskiej samooceny co powoduje brak pewności siebie itp.
  • Impotencja o podłożu fizycznym – związane z tą przyczyną są różnego rodzaju choroby takie jak choroby serca, cukrzyca, miażdżyca.. Do tej grupy należy również dodać wiek oraz stosowanie używek.
  • Przyczyny hormonalne – obniżony poziom testosteronu lub wysoki poziom prolaktyny
  • Przyczyny krążeniowe – choroby zaburzające krążenie krwi, palenie papierosów
  • Przyczyny neurogenne – Do tej grupy należy zaliczyć: urazy kręgosłupa, guz mózgu, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne, paraplegia, udar mózgu
  • Przyczyny farmakologiczne – stosowanie antydepresantów, neuroleptyków oraz leków na nadciśnienie

Impotencja alkoholowa – podstawowe informacje

Impotencja alkoholowa – to nic innego jak utrata możliwości osiągnięcia erekcji pod wpływem alkoholu. Jest to dość częsty problem zwłaszcza u ludzi młodych. Częste spożywanie alkoholu powoduje zmiany w układzie hormonalnym oraz naczyniowym co przyczynia się do problemów ze sprawnością seksualną. Jest prawdą stwierdzenie, że alkohol w niektórych sytuacjach może pomóc nam się zrelaksować i dodać pewności siebie, jednak ma to również swoje złe strony. Nawet niewielka ilość wypitego alkoholu może stać się przyczyną erotycznych niepowodzeń. Alkohol w znacznym stopniu hamuje reakcje układu nerwowego, co powoduje mniejszą wrażliwość na zewnętrzne bodźce.

Impotencja leczenie

Cukrzyca a impotencja – co warto wiedzieć?

Najczęstszą przyczyną zaburzeń erekcji u chorych na cukrzycę jest uszkodzenie neuronów układu nerwowego. Takie zjawisko nazywamy – neuropatia cukrzycowa. Osobą cierpiącym na ta przypadłość, zaleca się całkowite porzucenie palenia tytoniu. Dodatkowo należy regularnie kontrolować nadciśnienie tętnicze i glikemię. Profilaktyka w przypadkach ludzi chorych na cukrzyce polega na iniekcjach do ciał jamistych. Mogą zostać zastosowane również doustne inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5i).

Co to jest impotencja psychogenna?

Impotencja psychogenna jest to niemożność uzyskania pełnej erekcji spowodowany problemami na tle psychologicznym i emocjonalnym. Jest to głównie problem młodych mężczyzn poniżej 40 roku życia. Przyczynami tego problemu mogą być kompleksy, niskie poczucie własnej wartości, zaburzenia psychiczne. Metody leczenia impotencji, które są stosowane w takich przypadkach to psychoterapia. Przypadków impotencji tego typu nie powinniśmy leczyć lekami na „własną rękę”. Należy skonsultować się z lekarzem, który podda nas szczegółowej diagnostyce i na tej podstawie określi dalszą formę terapii. Lekarzem prowadzącym nasze leczenie powinien być seksuolog.

Leczenie impotencji – jak sobie poradzić z problemem?

Leczenie impotencji u mężczyzn jest uzależnione od tego, co jest powodem i jaki rodzaj impotencji występuje. Jeżeli mamy do czynienia z impotencją na tle psychologicznym, wówczas najskuteczniejszą terapią jest konsultacja z psychoterapeutą. Jeżeli problem dotyczy impotencji organicznej to rozwiązań jest wiele. Można stosować różnego rodzaju urządzenia np. pompki, których zadaniem jest utrzymanie podciśnienia w ciałach jamistych. Kolejnym rozwiązaniem, jednak dość radykalnym jest poddanie się operacji chirurgicznej, której skutkiem będzie udrożnienie naczyń prącia. Na samym początku leczenia impotencji, zaleca się jednak skorzystanie z medykamentów, które mogą rozwiązać wszelkie problemy z impotencją. Jest to najprostsza ścieżka terapii i może okazać się najskuteczniejsza. Tabletki na erekcje, które bazują na naturalnych składnikach są bezpieczne dla naszego zdrowia, zatem stosowanie ich nie powinno wywoływać żadnych skutków ubocznych. Jeżeli powyższe metody nie przyniosą oczekiwanych efektów, może okazać się, że będzie potrzeba podjęcia jeszcze bardziej radykalnych środków takich jak wszczepienie protez bądź zewnętrznych aparatów próżniowych. O tym jednak powinien zadecydować lekarz.