Przejdź do treści
Strona główna » Oczyszczanie organizmu » Dieta oczyszczająca z toksyn – co jeść, aby oczyścić organizm?

Dieta oczyszczająca z toksyn – co jeść, aby oczyścić organizm?

Dieta oczyszczająca z toksyn nasz organizm w dużym stopniu może poprawić stan zdrowia. Pozytywnie wpłynie na samopoczucie i doda nam energii. Jednak, aby ten proces był skuteczny, musi być przeprowadzony w odpowiedni sposób. Jakie pokarmy wybrać, a raczej jakich należy unikać? Na co zwrócić uwagę podczas diety? Na te pytanie odpowiemy w tym artykule.

Dieta oczyszczająca z toksyn

Dieta oczyszczająca – szkodzi czy pomaga?

Dieta oczyszczająca organizm z toksyn to proces, który może w dużym stopniu usprawnić pracę całego organizmu, a także znacznie poprawić stan naszego zdrowia oraz samopoczucie. Korzyści jest sporo, jednak proces ten musi być przeprowadzony w bardzo uważny sposób. Nie można być zbyt rygorystycznym, gdyż może to się negatywnie odbić na naszym zdrowiu. Jeżeli nasz organizm był przyzwyczajony do sporej dawki kalorii każdego dnia, a teraz nagle zostanie tego pozbawiony, wówczas może doznać pewnego rodzaju szoku. Dlatego bardzo ważne jest, aby stopniowo przyzwyczajać organizm do zmian.

Podczas stosowania diety oczyszczającej zaleca się również stosowanie suplementów diety wspierających oczyszczanie organizmu, a także zapewniajcych niezbędnych substancji odżywczych. Przyspieszy to proces oczyszczania, a także zadba o to, aby organizm miał wszystko czego potrzebuje do prawidłowego funkc

Korzyści płynące z diety oczyszczającej

Dieta oczyszczająca z toksyn to reżim detoksykacyjny, który ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn i innych substancji, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Teoria stojąca za dietami oczyszczającymi z toksyn polega na tym, że niektóre pokarmy lub substancje chemiczne w środowisku mają wpływ na organizm, co może powodować szeroki zakres objawów.

Diety oczyszczające pomagają chronić przed chorobami poprzez usuwanie potencjalnie szkodliwych substancji z organizmu. Dodatkowo wspierają w utracie wagi poprzez zmniejszenie ilości przyjmowanych kalorii. Korzystnie wpływają na jakość skóry i zmniejszają stan zapalny w organizmie.

Najlepsza dieta oczyszczająca – co jeść, a czego unikać?

Najlepsza dieta oczyszczająca

Dieta oczyszczająca to głównie dieta warzywno-owocowa uzupełniona owsiankami, koktajlami owocowymi oraz napojami na bazie soków warzywnych. Jak sama nazwa wskazuje jest ona przeznaczona do detoksykacji organizmu po długim okresie stosowania żywności wysoko przetworzonej

Dieta oczyszczająca to dieta, która skupia się na wyeliminowaniu pewnych pokarmów z diety. Eliminujesz te pokarmy, aby oczyścić organizm z toksyn, a tym samym poprawić ogólny stan zdrowia. Ten rodzaj diety może być dobrym wyborem dla osób, które chcą schudnąć lub dla osób z wrażliwym układem pokarmowym. Może być również stosowana przez osoby, które mają pewne schorzenia, takie jak zespół jelita drażliwego (IBS) lub choroba Crohna. Istnieją dwa główne rodzaje diet oczyszczających: diety restrykcyjne i diety wegańskie. Diety restrykcyjne ograniczają liczbę kalorii, które spożywasz każdego dnia, natomiast diety wegańskie dopuszczają jedynie pokarmy pochodzenia roślinnego. Oba rodzaje diet mogą pomóc Ci schudnąć i czuć się ogólnie zdrowszym, ale mają różne cele.

Co jeść?:

  • Produkty bogate w : witaminę C, E, beta-karoten, selen, cynk oraz polifenole
  • Warzywa i owoce
  • Pełnoziarniste produkty zbożowe (razowe pieczywo, płatki zbożowe, kasze, ryż brązowy, makaron z pełnego ziarna, otręby)
  • Nasiona roślin strączkowych, orzechy, nasiona i pestki
  • Pić minimum 2 litry wody dziennie

Czego nie jeść?:

  • Żywność wysoko przetworzoną
  • Produkty zawierające cukier
  • Kawę
  • Czarną herbatę
  • Napoje gazowane i alkohol

Zagrożenia związane ze stosowaniem diety oczyszczającej

Ryzyko związane z oczyszczaniem organizmu jest takie samo jak w przypadku każdej diety. Należą do nich: odwodnienie, niedobory składników odżywczych, alergie pokarmowe i inne problemy trawienne.

W skrajnym przypadku osoba może stać się niedożywiona z powodu braku składników odżywczych w diecie. Ponadto, zawsze istnieje szansa, że pewne alergie pokarmowe mogą się rozwinąć.

Istnieją również pewne warunki zdrowotne, które mogą być pogorszone przez dietę oczyszczającą. Należą do nich: cukrzyca, choroby serca i choroby autoimmunologiczne.

Jednak te zagrożenia można zminimalizować przy starannym planowaniu i nadzorze lekarza lub dietetyka.

Skuteczność diety oczyszczającej

Wszystko zależy od tego jaki jest nasz cel. Musimy pamiętać, że detoks organizmu ni jest głównie skierowany w utratę masy ciała. Może wspierać procesy odchudzania, jednak nie to jest głównym celem. Stosowanie diety ma pomóc pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii, usunąć toksyny z organizmu oraz usprawnić jego działanie. Odpowiednio przeprowadzony detoks organizmu w takim przypadku może okazać się bardzo skuteczny.

Kto powinien stosować dietę oczyszczającą?

Dieta oczyszczająca jest najbardziej odpowiednia dla osób, które doświadczają braku równowagi w układzie pokarmowym lub dla tych, którzy chcą poprawić swoje zdrowie jelit. Niektórzy ludzie mogą skorzystać z oczyszczania, jeśli próbują schudnąć, lub jeśli mają problemy z zaparciami lub innym problemem trawiennym. Ponadto każda osoba, która chce poprawić ogólną jakość swojej diety powinna rozważyć rozpoczęcie diety oczyszczającej.