Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Odżywianie i aktywność fizyczna » Cellulit wodny – czym się charakteryzuje i jak go zwalczać?

Cellulit wodny – czym się charakteryzuje i jak go zwalczać?

5/5 - (1 vote)

Problem z cellulitem wodnym coraz częściej uznaje się za chorobę cywilizacyjną. Najczęściej powstaje w wyniku zaburzeń gospodarki hormonalnej. Jest to przypadłość, którą ciężko zlikwidować, jednak istnieją skuteczne metody, które mogą nam w tym pomóc. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na tematy tych sposobów, oraz tego czym różni się od zwykłego cellulitu tłuszczowego to zachęcamy do przeczytania artykułu.

Cellulit wodny

Jak rozpoznać cellulit wodny?

Cellulit wodny charakteryzuje się obrzękiem i bólem dotykanego obszaru. Można go rozpoznać po tym, że skóra przybiera sinawy kolor oraz jest napięta i bardzo ciepła w dotyku. Cellulit wodny jest trudny do leczenia, dlatego najlepiej zapobiegać mu poprzez odpowiednią dietę i ćwiczenia fizyczne.

Cellulit wodny a cellulit tłuszczowy – jakie są różnice?

Istnieją dwa rodzaje cellulitu: cellulit wodny i cellulit tłuszczowy. Cellulit wodny jest spowodowany nadmiarem płynów w tkankach, natomiast cellulit tłuszczowy jest spowodowany nadmiarem tłuszczu w tkankach. Oba rodzaje cellulitu mogą być nieestetyczne i trudne do pozbycia się.

Cellulit wodny jest bardziej miękki i elastyczny niż zwykły tłuszcz. Jest również bardziej podatny na wgłębianie się pod wpływem nacisku. Dodatkowo ma tendencję do gromadzenia się w miejscach, w których występuje słabe krążenie krwi.

Cellulit wodny – Przyczyny

Cellulit spowodowany zatrzymaniem wody zazwyczaj pojawia się w wyniku zaburzeń hormonalnych, które z kolei są spowodowane – niezdrowym i nieregularnym trybem życia, niezbilansowaną dietą oraz stosowaniem używek. Na występowanie cellulitu wodnego może mieć również wpływ zaburzone krążenie.

Cellulit wodny to dolegliwość, którą często określa się mianem „choroby cywilizacyjnej”, ponieważ dotyka ona osoby, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej, na przykład przy biurku, i które nie stosują zdrowej diety ani nie uprawiają regularnych ćwiczeń fizycznych. Również noszenie wysokich obcasów i krzyżowanie nóg może przyczynić się do rozwoju cellulitu wodnego.

Jak się pozbyć cellulitu wodnego?

Jak się pozbyć cellulitu wodnego

Aby cellulit wodny zniknął, musisz zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe i stylu życia. Dbaj o to, aby odpowiednio nawadniać swój organizm. Zaleca się stosowanie różnorodnej diety bogatej w witaminy A i C oraz minerały, które pomagają resorbować cellulit i poprawiają ukrwienie skóry. Warto również skorzystać z różnego rodzaju suplementów, kosmetyków, ćwiczeń oraz zabiegów. Wskazane jest również, aby zamienić siedzący tryb życia na rzecz regularnej aktywności fizycznej np. spacery. Znacznie przyspieszy to proces proces spalania tkanki tłuszczowej, a tym samym pomoże pozbyć się cellulitu.

Jakie ćwiczenia na cellulit wodny?

Istnieje szereg ćwiczeń, które mogą pomóc w redukcji cellulitu wodnego. Jednym z najlepszych jest położenie się na plecach z nogami uniesionymi w powietrzu, a następnie użycie ręcznika do masowania tego obszaru. Pozwoli to na rozbicie struktury tkanek cellulitu.

Bardzo skutecznym ćwiczeniem na cellulit wodny są także przysiady. Stajemy w rozkroku na szerokość ramion, z wyprostowanymi plecami i ściągniętymi do tyłu ramionami i robimy przysiad, wypychając pośladki jak najdalej do tyłu. Jednocześnie kurczymy mięśnie brzucha. Ważne jest, aby zadbać o prawidłową postawę ciała i upewnić się, że kolana nie wysuwają się po za linię stóp.

Najlepsze efekty zawsze gwarantuje systematyczność. Dlatego warto do naszego codziennego funkcjonowania dodać aktywności fizyczne, które po prostu lubimy i będziemy mogli je wykonywać bez większego przymuszania. Mogą nimi być np. pływanie, aerobik wodny, jazda na rowerze, bieganie itp. Regularne ćwiczenia pomogą pozbyć się nadmiernego tłuszczu i dodatkowo zapewnią wymodelowaną sylwetkę.

Zabiegi na cellulit wodny

Zabiegi medycyny estetycznej mogą zwalczyć cellulit nie tylko z ud i pośladków, ale z dowolnych miejsc na ciele obarczonych tym problemem. Wiąże się to jednak ze sporymi kosztami, dlatego zanim zdecydujemy się na tego typu rozwiązaniem warto wypróbować inne metody, które również mogą nam pomóc. Najpopularniejsze zabiegi to:

  • Mezoterapia igłowa
  • Radiofrekwencja mikroigłowa
  • Karboksyterapia
  • Kwas polimlekowy – Sculptra
  • Liposukcja laserowa
  • Laser frakcyjny

Domowe sposoby na cellulit wodny

Jak każdy doskonale wie, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jednak gdy już dotknie nas ten problem to musimy się z nim zmierzyć. Pierwszym krokiem jaki należy poczynić to usunąć przyczyny powstawania cellulitu wodnego. Oznacza to, że musimy zmienić nasze nawyki żywieniowe oraz zwiększyć aktywność fizyczną. Warto również zastosować suplementy diety, które będą wspierać nas w walce z tym problemem. W tym celu możemy zastosować:

W zestawie Celleasy dołączona jest również bańka chińska, dzięki czemu możemy zredukować zaburzenia krążenia krwi i limfy, a także zmiany w strukturze komórek tłuszczowych. Skuteczny również może okazać się drenaż limfatyczny, czyli specjalny masaż powodujący redukcję wody w organizmie.

Cellulit wodny – dieta

Cellulit to przypadłość, która w dużej mierze spowodowana jest nieprawidłową dietą. Dlatego bardzo ważne jest, aby zmienić swoje nawyki żywieniowe i wprowadzić dietę antycellulitową.

Ważnym aspektem jest spożywanie codziennie odpowiedniej ilości płynów. Zalecana dawka to minimum 2 litry każdego dnia najlepiej wody mineralnej. Możemy również spożywać różnego rodzaju soki naturalne z warzyw lub owoców. Wskazane jest również picie zielonej herbaty. Pozwoli to usunąć nadmiar wody z organizmu, a także oczyszcza organizm z toksyn.

Warto unikać spożywania soli, słodyczy, przetworzonej żywności. Nadmiar soli w diecie prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie, a co za tym idzie, uczucia obrzmienia Zgubne okazują się również kawa oraz wszelkiego rodzaju używki takie jak np. alkohol.

Nasza dieta powinna być bogata w owoce i warzywa. Zalecana jest również zwiększona podaż potasu.

Korzystnie mogą wpłynąć różnego rodzaju zioła rozgrzewające i moczopędne. Pomagają one poprawić krążenie krwi co jest niezbędne w walce z cellulitem.