Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Odżywianie i aktywność fizyczna » Cellulit w ciąży – przyczyny powstawania i metody usuwania

Cellulit w ciąży – przyczyny powstawania i metody usuwania

Przyczyn cellulitu w ciąży jest co najmniej kilka. Warto wiedzieć jak zapobiegać i co robić, gdy już ta nieprzyjemna przypadłość nas dotknie. Zobacz jakie są skuteczne sposoby i porady, które sprawią, że walka z cellulitem będzie szybka i bezpieczna.

Cellulit w ciąży

Przyczyny powstawania cellulitu w ciąży

Cellulit jest częstą przypadłością wśród kobiet w czasie ciąży. Chociaż nie jest on koniecznie spowodowany samym stanem ciążowym, wpływ na jego pojawienie się ma przyrost masy ciała, zmiany hormonalne i inne czynniki zwiększające napięcie skóry.

W czasie ciąży rośnie ilość estrogenów co sprawia, że ścianki naczyń krwionośnych i limfatycznych stają się bardziej przepuszczalne. Z tego powodu, ich zawartość ulega przesączeniu do przestrzeni międzykomórkowej tanki podskórnej, powodując obrzęk.

Wysoki poziom estrogenu wpływa na powstanie zaburzeń w mikrokrążeniu. Sprawia to, że krew nie dostarcza do komórek tłuszczowych wystarczającej ilości tlenu i odprowadza zbyt małe ilości zbędnych produktów przemiany materii. Nagromadzone pod skórą komórki tworzą nieestetyczne grudki.

Czy można stosować kremy antycellulitowe w ciąży?

Stosowanie kremu na cellulit po ciąży jak również w jej trakcie generalnie nie jest zabronione, jednak wszystko zależne jest od składników zawartych w preparacie. Powinien być on bezzapachowy, gdyż mocne zapachy działają niezwykle drażniąco na powonienie kobiet w czasie ciąży. Nie powinien zawierać parabenów, olejów parafinowych, oraz sztucznych barwników. Kategorycznie w składzie nie mogą się pojawić również: hormony, algi, konserwanty, alkohol, kwas salicylowy, kwas azelainowy, estradiol, tetracyklin, nadtlenek benzoilu, kwas kojowy, hexachlorofen, olejek bergamotkowy, triclosan, kwas glikolowy oraz kofeina. Stosowane kremy nie mogą mieć również działania odchudzającego! Przed zastosowaniem jakiekolwiek kosmetyku warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Czy cellulit zniknie po ciąży?

Jeżeli podczas ciąży masa ciała nie wzrosła nazbyt intensywnie, wówczas najprawdopodobniej cellulit będzie zjawiskiem przejściowym i powinien ustąpić po ciąży. Jest to wówczas cellulit wodny, który wynika z nagromadzenia się płynów w organizmie. Jeżeli utrzymujemy zdrową dietę i dbamy o optymalny przyrost masy ciała, wówczas możemy liczyć, że problem zniknie samoistnie.

Jak zwalczyć cellulit w ciąży?

Kobieta w ciąży, aby pozbyć się cellulitu ma do dyspozycji kilka skutecznych metod. Należy jednak pamiętać, że nie wolno z żadną z metod przesadzać i nazbyt często stosować. Kobiety mogą wykonać lekki drenaż limfatyczny z pomocą specjalnej, szorstkiej rękawicy, masaż antycellulitowy, zastosować kosmetyki antycellulitowe. Wskazana jest również specjalna gimnastyka dla kobiet ciężarnych.

Podczas ciąży również należy zwrócić uwagę na odpowiedni przyrost masy ciała i zadbać o prawidłowy sposób odżywiania, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia dieta.

W czasie ciąży da się skutecznie walczyć z cellulitem i można się go pozbyć zarówno z ud, brzucha i innych partii ciała, jednak zawsze warto wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym takie czynności.

Dieta na cellulit – co jeść w ciąży?

Jak zwalczyć cellulit w ciąży - dieta na cellulit w ciąży

Dieta antycellulitowa powinna obfitować w produkty pełnoziarniste, które są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, białka, witamin i składników mineralnych (kasze, makarony, pieczywo). Warto spożywać również chude mięso (drób, cielęcina, wołowina), które dostarcza organizmowi potrzebne żelazo. Dieta powinna być również bogata w owoce i warzywa. Ważne jest, aby powstrzymać się od gazowanych napojów, słodyczy, mocno przetworzonych produktów, soli, sztucznych aromatów.

Ćwiczenia na cellulit – jak ćwiczyć w czasie ciąży?

Ćwiczenia podczas ciąży powinny być dostosowane do okresu ciąży. Warto je skonsultować z lekarzem. Do zalecany aktywności fizycznych należą: spacery na świeżym powietrzu, pływanie, gimnastyka ogólnorozwojowa, wzmacniająca mięśnie strukturalne, ruchomość stawów i elastyczność mięśni, tj. joga, aqua aerobik czy pilates.

Kosmetyki na cellulit dla ciężarnej

Ciało kobiety podczas ciąży jest bardzo delikatne i w tym okresie musimy bardzo rozważnie dobierać wszelkie używane kosmetyki. Nie mogą one zawierać sztucznych składników i nie mogą mieć również działania odchudzającego. Przed zastosowaniem kremów warto wykonać peeling – usuwając martwe komórki naskórka, ułatwimy wnikanie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach. Możemy skorzystać z serum: Celleasy perfect body serum. Do zestawu dodana jest również bańka chińska, dzięki której będziemy mogli swobodnie wykonać masaż.

Jaki zabieg na cellulit w ciąży

W czasie ciąży nie zaleca się korzystania z zabiegów medycyny estetycznej. Po zakończeniu okresu ciążowego możemy skorzystać z zabiegów takich jak : karboksyterapia, zabieg falą akustyczną/uderzeniową lub zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków.

Domowe sposoby na cellulit w ciąży

Aby skutecznie pozbyć się cellulitu i rozstępów warto delikatnie zwiększyć aktywność fizyczną. Oczywiście musi być ona dostosowana do stanu oraz okresu ciąży. Skuteczne są również wszelkiego rodzaju masaże antycellulitowe z wykorzystaniem kosmetyków. Warto również skorzystać z peelingów. Pomogą one pozbyć się martwego naskórka oraz zwiększą efektywność stosowanych kosmetyków.