Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Odżywianie i aktywność fizyczna » Cellulit u mężczyzn – dlaczego występuje i jak go usunąć?

Cellulit u mężczyzn – dlaczego występuje i jak go usunąć?

Cellulit to bardzo nieprzyjemna przypadłość, która w znacznym stopniu negatywnie wpływa na aspekt wizualny naszej skóry, powodując obrzęk. Czy cellulit u mężczyzn również występuje? Jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić?

Cellulit u mężczyzn

Czy mężczyźni mogą mieć cellulit?

Stwierdzenie, że cellulit u mężczyzn nie występuje jest błędne. Wysoki poziom testosteronu oraz poziom androgenów sprawia iż chroni mężczyzn przed wystąpieniem cellulitu, jednak jeżeli owe hormony mają niski poziom, wówczas istnieje szansa zaistnienia tej przypadłości. Głównym powodem powstawania cellulitu o kobiet jest wysoki poziom estrogenów.

Ile procent mężczyzn ma cellulit?

Ciężko jednoznacznie określić dokładną wartość procentową, jednak szacuje się, że może to być około 2-5%. Należy zwrócić również uwagę, że niski poziom męskich hormonów płciowych to tylko podwyższone ryzyko powstawania cellulitu u mężczyzn. Zatem może on wystąpić, a nie musi.

Cellulit u mężczyzn przyczyny

Problem cellulitu występuje u mężczyzn wyłącznie gdy zachodzą problemy z gospodarką hormonalną. Wówczas istnieją pewne aspekty, które mogą nasilać lub zwiększać szansę występowania przypadłości.

Do przyczyn występowania cellulitu u mężczyzn zalicza się problemy z krążeniem krwi, szczególnie na udach i pośladkach – naczynia krwionośne w tych okolicach są zwężone, uciskane przez rozrośnięte komórki tłuszczowe, przez co trudniej o dostarczanie skórze składników odżywczych i usuwanie toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii.

Jednakowoż u kobiet i mężczyzn przyczyny powstawania cellulitu mogą mieć również swoje podłoże związane z nieprawidłowym stylem życia. Zbyt mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, niezdrowa dieta, stosowanie używek takich jak papierosy czy alkohol – to wszystko zwiększa ryzyko powstawania ,,pomarańczowej skórki”.

Jak pozbyć się cellulitu u mężczyzn?

Jak pozbyć się cellulitu u mężczyzn

Jeżeli chcemy zredukować cellulit w poszczególnych partiach ciała, możemy skorzystać z usług medycyny estetycznej. Istnieje szereg różnych zabiegów, które można zastosować, w zależności od stopnia zaawansowania cellulitu. Musimy jednak pamiętać, że efekt jest zwykle doraźny, a w walce z cellulitem jest ważne, aby eliminować również przyczynę. Dodatkowo zabiegi tego typu są dosyć kosztowne.

Możemy również skorzystać z suplementów diety(tabletki lub krem na cellulit), które zapewniają skórze niezbędnych substancji odżywczych. Dzięki temu efekty są szybkie i utrzymują się przez długi czas. Najlepsze efekty uzyskamy łącząc suplementację ze zdrowym stylem życia, odpowiednią dietą oraz ćwiczeniami.

Zabiegi pomagające zredukować cellulit

Karboksyterapia – zabieg polegający na kontrolowanym podawaniu medycznego dwutlenku węgla. Poprawia ukrwienia i nie przyspiesza metabolizmu. Po kilku zabiegach widać znaczną redukcję tkanki tłuszczowej, ujędrnienie skóry i likwidację cellulitu.

Endermologia dla mężczyzn – zabieg oparty na masażu podciśnieniowym, w trakcie którego po minimum 10 zabiegach, w odstępie 2-3 dni, znacznie poprawia się jakość skóry. Jakie są efekty tego zabiegu? Wyszczuplamy ciało, ujędrniamy i wygładzamy skórę oraz redukujemy cellulit.

Mezoterapia igłowa – polega na wstrzykiwaniu do skóry indywidualnie dobranych koktajli, bogatych w składniki aktywne, takie jak: wyciąg z karczochów, wyciąg z nostrzyka żółtego, kofeina, krzemionka, rutyna lub L-karnityna. Substancje te przyspieszają proces usuwania tłuszczu i poprawiają mikrokrążenie (którego zaburzenia są główną przyczyną powstawania cellulitu). 

Fala uderzeniowa – wprowadza w drgania komórki skóry, dzięki czemu poprawia się ich ukrwienie i dotlenienie, a to przekłada się na lepszy wygląd i wzrost napięcia skóry. Zabieg również doskonale radzi sobie obrzękami i uczuciem ciężkich nóg.

Suplementacja

Antycellulitowe suplementy mogą nie tylko zmniejszyć nierówności na udach, brzuchu, pośladkach i innych partiach ciała spowodowanych cellulitem, lecz także zapobiegną jego powstawaniu w przyszłości. Dodatkowo zapewniają skórze niezbędnych substancji odżywczych, które regenerują ją i sprawiają, że skóra staje się bardziej napięta. Przykładami takich suplementów są:

Ćwiczenia eliminujące problem z cellulitem

Niestety ćwiczenia nie pozwolą całkowicie pozbyć się cellulitu, jednak mogą w znacznym stopniu go zmniejszyć. Dlatego zaleca się łączenie ćwiczeń z suplementami diety. Wówczas efekty są znacznie lepsze i szybsze.

Cellulit dotyka głównie obszaru bioder, jednak pojawia się często również w innych miejscach. Następujące ćwiczenie pomaga ujędrnić obszar pośladków, ud oraz brzucha. 

Na początek połóż się na plecach ze zdjętym obuwiem na śliskiej podłodze (np. na panelach lub gładkiej wykładzinie PCV). Zegnij kolana i oprzyj stopy na podłożu. Z tej pozycji przejdź do ćwiczenia: unieś biodra do góry i wysuń stopy do przodu, prostując kolana. Następnie zsuń się z powrotem do poprzedniej pozycji i ponownie opuść biodra. Zalecana liczba powtórzeń to dwie serie po 10 powtórzeń.

Zalecanym ćwiczeniem są również klasyczne przysiady. Wykonuj je prawidłowo – rozpocznij w pozycji nóg ustawionych na szerokości bioder. Dla zachowania równowagi i płynności ćwiczeń prostuj ręce w górze i zginaj w dole. Nie pozwól, aby kolana wystawały ponad palce stóp – czyli pośladki powinny sięgać jak najdalej do tyłu. Zejdź tak nisko, jak tylko możesz. Dla redukcji cellulitu wykonaj co najmniej dwie serie po 10 powtórzeń.

Kolejne ćwiczenie to wykroki. Pozwalają ujędrnić nogi oraz pośladki. Stań prosto i zrób lewą nogą szeroki wykrok do przodu. Jednocześnie zegnij pod kątem prostym prawą kończynę, niemal dotykając kolanem podłogi. Następnie wróć do początkowej pozycji i tę samą czynność wykonaj z użyciem drugiej nogi.

Dieta na cellulit u mężczyzn

Istnieje wiele różnych diet, które mogą pomóc zmniejszyć wygląd cellulitu u mężczyzn. Niektóre z najbardziej skutecznych obejmują diety niskotłuszczowe i wysokobłonnikowe, a także te, które są bogate w antyoksydanty i pokarmy przeciwzapalne. Bardzo ważne jest również, aby pić dużo wody. Najlepsze efekty zapewni połączenie odpowiedniej diety, ćwiczeń oraz dobrej suplementacji.