Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Odżywianie i aktywność fizyczna » Cellulit – co to jest, jak powstaje i jak się go pozbyć?

Cellulit – co to jest, jak powstaje i jak się go pozbyć?

Każda kobieta pragnie być atrakcyjna i zgrabna. Jednak większość na pewnym etapie swojego życia zauważa na swoim ciele cellulit, zwłaszcza w okolicy ud i pośladków. Jest to tym bardziej frustrujące, że dotyka również osoby szczupłe. Aby przystąpić do walki z cellulitem, musisz wiedzieć, co to jest i jak powstaje.

Cellulit

Co to jest cellulit?

Cellulit to złogi tłuszczu, które tworzą się na powierzchni skóry. Nie jest to choroba, ale raczej stan, który dotyka miliony kobiet na świecie. Cellulit może być spowodowany wieloma czynnikami, takimi jak genetyka, dieta, styl życia, przyrost lub utrata masy ciała oraz zmiany hormonalne. Występuje nie tylko u osób z nadwagą, ale również u osób szczupłych.

Jakie są przyczyny cellulitu?

Przyczyny skórki pomarańczowej są głównie genetyczne, hormonalne i związane z wagą. Istnieją jednak również inne czynniki, takie jak wiek, dieta, poziom aktywności fizycznej, a nawet infekcja lub kontuzja, które mogą powodować pojawienie się podskórnych grudek na twoim ciele. Nie bez wpływu jest też palenie papierosów, które sprawia, że skóra na całym ciele staje się wiotka. Nierówności na skórze pojawiają się też często w okresie dojrzewania.

Miejsca występowania cellulitu

Cellulit pojawia się w różnych miejscach, najczęściej w tylnej części ud oraz na pośladkach. Jednak pojawia się także w dolnej części brzucha w okolicy pępka, na łydkach, biodrach oraz ramionach. Jest to spowodowane większą ilością tkanki tłuszczowej w tych okolicach.

Rodzaje cellulitu

Cellulit jest powszechnym schorzeniem skóry spowodowanym nagromadzeniem tłuszczu w tkankach łącznych skóry. Pojawia się jako wgłębienia lub guzki, które często są widoczne na powierzchni skóry. Istnieją różne rodzaje cellulitu, a każdy z nich ma inną przyczynę. Najczęstszym podziałem cellulitu jest podział na cellulit wodny oraz cellulit tłuszczowy.

Cellulit wodny występuje o osób o różnej budowie ciała, tak więc również u osób szczupłych. Wynika bardzo często z zaburzeń wydalania toksyn z organizmu i z nagromadzenia się wody. Objawy cellulitu wodnego nasilają się często pod koniec cyklu miesiączkowego. Dodatkowo, nadmierne spożycie soli poprzez zatrzymywanie wody w organizmie również może sprzyjać powstawaniu cellulitu wodnego.

Cellulit tłuszczowy z kolei najczęściej występuje u osób z nadwagą i otyłością. Pojawia się również w przypadku siedzącego trybu życia, znikomej ilości aktywności fizycznej oraz diety bogatej w węglowodany. Jest on, w odróżnieniu od wodnego, widoczny na skórze na pierwszy rzut oka. Jest on efektem nierównomiernego rozłożenia komórek tłuszczowych. Cellulit tłuszczowy zmienia się w zależności od stopnia jego rozwoju.

Jakie są stopnie rozwoju cellulitu?

Pierwszy stopień cellulitu – cellulit w tej fazie nie jest zauważalny gołym okiem, jednak pojawia się w momencie ściśnięcia fałdu skóry palcami lub podczas siedzenia.

Drugi stopień cellulitu – na tym etapie występuje zwiększony poziom cellulitu. Powierzchnia skóry po ściśnięciu lub podczas siedzenia zaczyna przypominać skórkę pomarańczową.

Trzeci stopień cellulitu – cellulit jest widoczny gołym okiem, a grudki są dość duże i potrafią być bolesne

Czwarty stopień cellulitu – to najbardziej zaawansowany stopień cellulitu, widoczny bez ściskania, który potrafi być bolesny. Skóra jest bardzo pofałdowana, a grudki bardzo duże.

Jak pozbyć się cellulitu?

Cellulit to częsty problem wielu kobiet. Nie chodzi tylko o wygląd, ale może to być również dość bolesne i niewygodne. Istnieje wiele sposobów na pozbycie się cellulitu. Niektóre z tych metod obejmują stosowanie odpowiedniego rodzaju ćwiczeń, stosowanie odpowiedniej diety i stosowanie odpowiedniego rodzaju kremu. Pierwszym i najważniejszym sposobem na pozbycie się cellulitu jest ograniczenie ilości węglowodanów oraz soli w codziennej diecie i ograniczenie ilości spożywanego codziennie cukru oraz białego pieczywa. Warto przejść na zdrową i zbilansowaną dietę, która będzie zawierała optymalną dla naszego organizmu ilość witamin i minerałów, a efekt ten warto wzmocnić skutecznymi suplementami (np. Perfect Body Cellulite). 

Bardzo ważny w walce z cellulitem jest sport. Ćwiczenia takie jak spacery, bieganie, pływanie, a nawet jazda na rowerze pomagają spalić kalorie i złogi tłuszczu w organizmie. Pomaga również w ujędrnianiu ciała, dzięki czemu wyglądasz szczuplej i usuwasz tłuszcz z różnych obszarów ciała. Warto również uwzględnić masaż w połączeniu z skutecznym preparatem antycellulitowym (np. Celleasy Perfect Body Serum), aby poprawić krążenie krwi oraz wykorzystać składniki aktywne przeciwdziałające cellulitowi. Odpowiednie kosmetyki są bardzo skuteczne w walce z efektem skórki pomarańczowej. Polecanym przez wiele kobiet sposobem na zwalczanie cellulitu jest naprzemienny ciepły i zimny strumień prysznica, oraz gabinetowe zabiegi na cellulit, jednak te zazwyczaj dużo kosztują.

Czy cellulit jest niezdrowy?

Jest to trudne pytanie, ponieważ istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na twoją odpowiedź na to pytanie. W niektórych badaniach stwierdzono, że cellulit jest zdrowy, podczas gdy inne wskazują, że jest niezdrowy. Aby ktoś mógł zdecydować, czy cellulit jest niezdrowy, czy nie, wszystkie czynniki muszą być rozpatrywane indywidualnie i zbiorowo, takie jak: czy cellulit pojawia się z powodu otyłości czy nie? Sam cellulit niewątpliwie jest wyjątkowo nieestetycznym defektem, który najczęściej jest następstwem niezdrowego stylu życia. Warto więc zawalczyć o piękne ciało, które idzie w parze ze zdrowiem! Jeżeli nie zadziałamy i pozwolimy mu się rozwijać, może stać się bolesną dolegliwością, która będzie przeszkadzała nam w codziennym życiu.