Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Zdrowie » Białe plamy na zębach – Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić

Białe plamy na zębach – Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego niektórzy ludzie mają piękne, śnieżnobiałe uśmiechy, podczas gdy inni zmagają się z białymi plamkami na zębach pomimo prawidłowej higieny jamy ustnej? Co sprawia, że jedna osoba uśmiecha się promiennie, a druga tylko chowa usta w zakłopotaniu? Białe przebarwienia na zębach są spowodowane zwykle tą samą przyczyną – płytką nazębną i problemami z nią związanymi. Zobacz jak skutecznie sobie radzić z tym defektem i na co zwrócić uwagę podczas codziennej pielęgnacji zębów.

Białe plamy na zębach

Co oznaczają białe plamki na zębach – przyczyny

Białe odbarwienia na zębach mogą mieć różne podłoże, jednak do najczęstszych przyczyn należą:

– Demineralizacja szkliwa (odwapnienie)

Demineralizacja szkliwa jest powszechną chorobą zębów, w której szkliwo, najbardziej zewnętrzna warstwa zęba, rozpuszcza się. Może wystąpić w dowolnym miejscu oraz rodzaju zęba. Najczęściej występuje w miejscach, gdzie znajdują się odsłonięte korzenie lub uzupełnienia protetyczne. Występuje, gdy defekt szkliwa jest obecny przy urodzeniu lub rozwija się w okresie dojrzewania, z powodu narażenia na nadmierną ilość fluoru lub jego całkowity brak podczas rozwoju zęba. Wada może być spowodowana przez genetykę, dietę lub czynniki środowiskowe. Wady szkliwa mogą rozpocząć się od białych plamek na zębach, które pojawiają się w dzieciństwie i stopniowo powiększają wraz z wiekiem. Z czasem plamki będą się powiększać, aż staną się wżerami, które przebiją się przez całą warstwę szkliwa. Brak leczenia w takim przypadku może skutkować dużymi ubytkami w zębie(dziurami).

– Hipoplazja szkliwa

Hipoplazja szkliwa jest stanem, w którym występuje nieprawidłowy rozwój szkliwa w dzieciństwie z powodu czynników genetycznych lub czynników środowiskowych, takich jak niedożywienie lub infekcje w czasie ciąży lub wczesnego dzieciństwa. Powoduje to powstanie obszarów szorstkiego szkliwa, które wydają się białe i nie odbijają dobrze światła, ponieważ brakuje w nich składników mineralnych (znane również jako opalescencja).

Jak usunąć białe plamy na zębach?

  1. Myj zęby dwa razy dziennie: Szczotkowanie dwa razy dziennie to najlepszy sposób na usunięcie płytki nazębnej i resztek jedzenia z zębów.
  2. Używaj pasty do zębów zawierającej fluor: Fluor pomaga w procesie remineralizacji, która wzmacnia szkliwo zębów i zapobiega próchnicy.
  3. Regularne przeglądy stomatologiczne: dentysta może pomóc w zidentyfikowaniu wszelkich podstawowych problemów, takich jak ubytki, choroby dziąseł lub inne problemy, które mogą powodować białe plamy na zębach.
  4. Unikaj używania słomek lub popijania przez słomkę: Popijanie przez słomkę może prowadzić do drobnych zadrapań w okolicy dziąseł
  5. Skorzystaj z zestawów Whitify zawierających lampę LED, która pomoże poprawić stan Twojego uzębienia lub z pasków wybielających takich jak Whitify Strips.

Białe plamy na zębach u dzieci

Białe plamy na zębach u dzieci

Przebarwienia na zębach u dzieci mogą wydawać się mało istotnym problemem, ale w rzeczywistości mogą wpływać zarówno na wygląd, jak i zdrowie Twojego dziecka. Składają się one z substancji zwanej płytką nazębną, która jest warstwą bakterii tworzącą się na zębach po jedzeniu lub piciu. Jeśli nie jest leczona, przekształca się w kamień nazębny, który jest coraz trudniejszy do usunięcia. Może powodować infekcje w jamie ustnej, które prowadzą do zapalenia dziąseł (zapalenie dziąseł) lub zapalenia przyzębia (przewlekłe zapalenie więzadła przyzębia i jego połączenia z zębem). Może również wpływać na strukturę korzenia zębów dziecka i powodować ubytki.

Pierwszym krokiem do uniknięcia białych plam na szkliwie jest upewnienie się, że dziecko stosuje się do podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Najważniejsza czynność to szczotkowanie zębów za pomocą szczoteczki oraz pasty z fluorem. Kolejnym krokiem jest ocena stopnia zaawansowania problemu. Jeżeli na zębach zaczynają pojawiać się niewielkie ubytki lub kamień nazębny, to jest to sygnał do badania pod kątem leczenia stomatologicznego. W tym celu należy jak najszybciej skorzystać z wizyty w gabinecie dentystycznym, gdzie stomatolog podejmie decyzje czy konieczne jest leczenie, a może wystarczy wzmożona pielęgnacja jamy ustnej.

Białe plamy na zębach u dorosłych

Pojawienie się tego problemy u dorosłych nie jest zbyt częstym zjawiskiem. Częściej zdarza się, że defekty pojawiają się już w dzieciństwie i przez cały czas rozwijają. Powodem pojawienia się białych plamek w dorosłym życiu, może być np. nadmierne spożywanie alkoholu, kawy, herbaty oraz różnego rodzaju napojów barwiących. Problem ten może być również wywołany przez palenie papierosów. Ponadto może to być spowodowane przez jakiś stan podstawowy, taki jak choroba dziąseł lub próchnica zębów. Aby temu zapobiec, należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej oraz zaopatrzyć się pastę o właściwościach wybielających takie jak np. Whitify Carbon. Pomoże to nam nie tylko usunąć przebarwienia, ale również zabezpieczyć nasze szkliwo przed potencjalnym niebezpieczeństwem w przyszłości. Nie możemy również zapominać o częstych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.

Białe plamy na zębach po aparacie ortopedycznym

Białe plamy na zębach po założeniu aparatu są zwykle spowodowane tym, że te małe ilości metalu wchodzą w kontakt z fluorkami pochodzącymi z pasty do zębów lub wody pitnej. Fluor powoduje, że te osady gromadzą się z czasem, co ostatecznie prowadzi do powstawania niedoskonałości na strukturze zęba.

Kiedy tak się dzieje, jest to nie tylko nieestetyczne; może to również powodować:

  • wrażliwość zębów
  • dyskomfort podczas spożywania gorących lub zimnych pokarmów, a także napojów takich jak herbata czy kawa, które zawierają duże ilości fluoru
  • przytępienia zmysłu smaku

Białe plamy próchnicowe

Próchnicowe białe plamki to stan spowodowany rozpadem zębiny i szkliwa w zębie. Najczęściej występuje u dzieci, jednak może dotyczyć każdego. Zmiany są nieco bardziej niebezpieczne niż ubytki, ponieważ pogarszają strukturę zęba, a nie jego powierzchnię. Może to powodować ból zęba, a nawet prowadzić do infekcji. 

Próchnica to ogólny termin opisujący niszczenie zębów przez kwasy. Kwasy odpowiedzialne za niszczenie zębów są wytwarzane przez bakterie powodujące próchnicę, które można znaleźć w płytce nazębnej, niewidzialnej warstwie bakterii. Płytka ta stale tworzy się na zębach, nawet w miejscach, w których jej nie widać. Ponieważ bakterie w płytce nazębnej wydzielają kwas, atakują strukturę zęba pod szkliwem i powodują ubytki. W takim przypadku konieczna jest wizyta u stomatologa, gdyż zbagatelizowanie tego problemy może mieć poważne konsekwencje.